Çocuğunuz okuma güçlüğü çekiyorsa ‘disleksi’ olabilir!

Disleksi sorunu yaşayan çocuklar genellikle ‘b’ – ‘d’ harfleri ve ‘fe’ – ‘ve’ gibi sesleri karıştırırken, 6-9 gibi rakamlarda da aynı sorunu yaşayabiliyor.

Okumakta güçlük çeken çocuklarda büyük oranda disleksi gözlenmekte olduğunu söyleyen Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul, “Bu durum kimi zaman dikkat eksikliği ile birlikte olabildiği gibi kimi zaman da kendi başına ortaya çıkabilmektedir. Disleksili çocuklar okuduklarını anlamakta zorluk çekmekte ve okuduklarını çabuk unutabilmektedirler. Bu nedenle okuyarak öğrenmeleri zor olabilmektedir.” diyor.

Disleksili çocukların yüksek sesle okurken yanlış okuduklarını, kelimeleri doğru telaffuz edemediklerini vurgulayan Psikiyatrist Yurdakul, disleksi süreci hakkında şu önemli bilgileri veriyor: ’’Bu çocuklar okumak isteseler bile okumakta zorluk çektikleri için çabuk sıkılmakta, okumak istememekte ve aileleri ısrarcı olduğu zaman tepki vermektedirler. Okudukları ile ilgili sorular sorulduğunda cevaplamakta zorlanmaktadırlar. Okumayı öğrenseler bile okuma hızları yavaş gitmekte, hızlı okumaya zorlandıkları zaman hatalar yapabilmektedirler. Okudukları cümlede kelimeleri atlayabilmekte, kendileri kelime eklemekte ya da kelimeleri çarpıtabilmektedirler. Okuma konusundaki güçlükleri günleri, ayları, karıştırma, yönleri bilememe gibi zihinsel işlevlerde de kendini gösterir. Bir zekâ sorunu olmamasına karşın en basit konularda cevap vermekte güçlük çekebilirler. Psikomotor becerileri daha geç kazandıklarından bisiklet binme, ip atlamakta zorlanırlar.’’

Disleksi kolaylıkla tedavi ediliyor

Disleksi probleminin çözümünde, ‘berard’ ve ‘nörofeedback’ gibi algı arttırıcı yöntemlerden yararlanıldığını ifade eden Dr. Sabri Yurdakul, şunları anlatıyor: “Disleksi tedavisinde özel eğitim desteği, ‘berard’ ve ‘nörofeedback’ gibi algı arttırıcı yöntemlerin uygulanması, daha ileri olduğu durumlarda dikkat arttırıcı ilaçların kullanılması ve moral bozukluğu yaşanan durumlarda psikolojik olarak desteklenmeleri uygun olabilmektedir.  Disleksi okula başlangıç ile ortaya çıkmakla birlikte bazen zekâ düzeyi yüksek çocukların var olan eksikliği zekâları ile tamamlamaları sonucunda 4. sınıfa kadar sorun yaşamadan gelebilmekte ama daha sonra sorunlar kendisini gösterebilmektedir. Okumadaki güçlükleri nedeniyle güven kaybı yaşamakta, demoralize olmakta ve çalışmak istememekte, ‘Ben nasılsa başaramıyorum’ diyerek çaba harcamaktan uzaklaşmaktadırlar.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin