Bir muhbir hikayesi: “Parti toplantısında verilen listedeki 17 kişiye iftira attı, mahkemede yüzleşmek istemedi!”

Türkiye ile ABD arasında gerileme neden olan ABD’li rahip Andrew Craig Brunson suçlama yönelten 3 tanığın ifadelerini değiştirmesi, iftira ile iş yapan muhbirleri tekrar gündeme getirdi. Sosyal medyada İ. Hulusi Toprak isimli bir avukat yaşadığı muhbirlik hikayesini yazdı. Bir parti teşkilatının toplantısına eline sıkıştırılan kağıttaki 17 ismi iftira atarak şikayette bulunan muhbir müvekkili ile yaşadıklarını değinen avukat, sıra şahitlik etmeye geldiğinde ise ‘ben gizli tanığım’ diyerek müvekkilinin mahkemede yüzleşmek istemediğini söyledi.

Şahitlik yapması gerektiği kendine söylenen muhbir hakimin ısrarı üzerine mahkemeye getirildi. Burada iftira attığı 17 kişinin hiçbirini tanımadığı ortaya çıkınca herkes tahliye oldu. Kararı veren hakim ise daha sonra küçük bir şehire düz hakim olarak atanmış.

İşte o paylaşımlar;

1- “Büromda oturuyordum. Sekreter … Ceza Mahkemesi Reisi telefonda sizi arıyor dedi. Şaşırdım. Buyurun Efendim dedim. Acele yanıma gel dedi. Gittim bana bu müvekkilin birşey saçmalıyor ben ona anlatamadım sen anlat dedi.”

2- “Mesele nedir Efendim dedim. Dedi bu kişi mahkemeye 17 kişi hakkında bunlar F.TÖ cü diye ihbarda bulundu. Biz de bu ihbara dayanarak bu 17 kişiyi gözaltına aldık. Yarın karar vereceğiz. Bunun gelip şahitlik etmesi gerekir. Fakat bu ben gizli tanığım. Bunlarla yüzleşmem diyor.

3- “Buna kendisinin gizli tanık olmadığını anlat dedi. Ben de müvekkilime gizli tanığın bir prosedürü olduğunu, kendisinin gizli tanık statüsünde olmadığını, mahkemeye gelip ihbar ettiklerin hakkında şahitlik etmesi gerektiğini anlattım.”

4- “Bunun üzerine müvekkilim biz partide vatan millet ve din için toplantı yaptık. Toplantıda herkese bir liste verdiler şikayet etmesi için. Bana da bu listeyi verdiler. Zaten ben ihbar ettiklerimi tanımıyorum. Hakim bey de vatan millet için bunları tutuklaması gerekiyor.”

5- “Reis Bey, ben anlamam yarın saat 14’te mahkemede olacaksın dedi. Birgün sonra mahkemeye ben de gittim. Mahkeme salonunda gözaltına alınmış 17 kişi var. Hakim oradan herhangi birine sen gel dedi. İhbarcıyla birlikte bir odaya aldı.”

6- “Sonra karşılıklı olarak sordu ‘Bu kim diye? İkisi de ben bunu ilk defa görüyorum, tanımıyorum dedi. Hakim ısrar etse de ikisi birbirini tanımıyordu. Bunun üzerine hakim ‘Bilmem ne ettiğimin oğlu tanımadığın adamı ne diye ihbar edersin’ dedi.

7- Hakim yerine geçti. 17 kişinin tamamının tahliyesini verdi. İki hafta sonra Ceza Reisi daha küçük bir şehire düz hakim olarak atandı.” Bu gerçek yaşanmış bir hikayedir.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin