Baskın Oran: Türkiye’de insanlar söylediklerinden değil, artık düşündüklerinden ceza alıyor

Prof. Dr. Baskın Oran, 19 yüzyılda yasaklanan “niyet okumanın” 21. yüzyılın Türkiye’sinde başımıza bela olduğunu söyledi.

Ahval News’te Yavuz Baydar’a konuşan Oran, anayasanın vatandaşlara tanıdığı temel hak ve özgürlüklerin askıya alındığını belirterek, “İfade özgürlüğünü geçtim, düşünce özgürlüğü kalmadı. Türkiye’de insanlar artık söylediklerinden değil düşündükleri için cezalandırılıyorlar. 19. yüzyılda yasaklanan niyet okuma olayı 21. yüzyılın Türkiye’sinde başımıza bela oldu. Böyle bir devlet psikolojik olarak nasıl idare edilebilir?” dedi.

HUKUK KALMAYINCA EKONOMİ BAŞ AŞAĞI PİKE YAPMAYA BAŞLADI

Türkiye’nin geldiği nokta, halkın hukuka, devletin bağımsız ve tarafsız kurumlarına güvenmediğini ve cumhurbaşkanın meşruiyetini sorgulamaya başladığını belirten Prof. Oran, “Bugün, toplantı ve yürüyüş hakkını kullandırmıyorlar, 15 kişi bir araya gelip basın açıklaması yapamıyor. Kimse hakkını arayamıyor. Bu devlet siyasi ve ekonomik bakımdan bu böyle götürülemez” ifadelerini kullandı.

TRT, Bankacılık Denetleme Kurulu, TMSF, Serbest Piyasa Kurumu gibi anayasal olarak özerk olması gereken kuruluşların suistimal edildiğini bu kurumların özerkliğinin kalmadığını savunan Oran,  “Ülkede hukuk kalmayınca ekonomi baş aşağı pike yapmaya başladı. Ne yerli, ne de yabancı yatırımcı ertesi günü göremediği için yatırım yapmıyor. Merkez Bankası’nın yedek akçeleri kullanılması gündemde, ülke ekonomik olarak felakete sürükleniyor” diye konuştu.

İŞ KONTROLDEN ÇIKMIŞ VAZİYETTE

Yargının ciddi biçimde silkinmek zorunda olduğuna dikkat çeken Prof. Oran şunları söyledi:

“Çocuklara sübyancılık yapan adamlara iyi hal uygulandığı bir ülkede kendini sürekli taciz eden ve tecavüz eden adamı öldüren kadına müebbet hapis verildi. Yargı savaş halk sağlığı sorunudur diyen, barış isteyen akademisyenleri mahkûm ediyor. Çocuklar ölmesin diyen öğretmeni cezalandırıyor. İş kontrolden çıkmış vaziyette. Bir yargı organı olan Yüksek Seçim Kurulu iktidarın istediği doğrultuda bir karar veriyor sonra o kararla ilgisi olmayan bir takım gerekçeler sıralıyor. Eğer YSK yargı organıysa biz bitmişiz.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin