Ayşe Öğretmen 3 yıl sonra beraat etti

Üç yıl önce Kanal D’de yayınlanan Beyaz Show’da kullandığı ‘çocuklar ölmesin’ ifadesi nedeniyle ‘terör örgütü propagandası’ iddiasıyla yargılanan Ayşe Çelik hakkında mahkeme beraat kararı verdi. Süreçte 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan öğretmen Ayşe Çelik, Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali kararınında yeniden yargılanmıştı.

İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuksuz sanık Ayşe Çelik katıldı. Mahkeme Başkanı, Anayasa Mahkemesi’nin 9 Mayıs 2019 tarihli kararını okudu. Söz verilen Ayşe Çelik, suçlamaya yönelik daha önce detaylı beyanda bulunduğunu belirterek, “Suç işleme kastıyla herhangi bir şekilde hareket etmedim. Kaldı ki eylemlerin suç olduğunu da düşünmüyorum. Anayasa Mahkemesi’nin ihlal kararı da gözetilerek beraatime karar verilmesini talep ediyorum” dedi.

“ÇOCUKLAR ÖLMESİN”

Ayşe Çelik savunmasında şunları söyledi: “Masumiyetime inanan ve sözlerimi sahiplenen bilim insanı, siyasetçi, aydın, sanatçı, hukukçu dostlara teşekkür ederken hala da güncel bir çığlık olduğunu düşündüğüm o sözlerimi tekrar ediyorum.

‘Sessiz kalmayın. İnsan olarak biraz daha hassasiyetle yaklaşın. Görün, duyun ve artık bize el verin. Yazık; insanlar ölmesin, çocuklar ölmesin, anneler ağlamasın’.

Sözlerimiz bizim onurumuzdur, ne dediysek arkasındayız. Biz kazanacağız dedik ve kazandık. Bu duygularla beraatimi talep ediyorum.”

Cumhuriyet savcısı mütalaada daha önce verilen mahkumiyetine ilişkin kararın kaldırılması talep ederek, “Anayasa Mahkemesi’nin kararlarının bağlayıcılığı da nazara alınmak suretiyle sanığın üzerine atılı suçtan beraatine karar verilmesi kamu adına talep ve mütalaa olunur” denildi.

BERAAT ETTİ

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, daha önce verilen mahkumiyet kararını tüm sonuçları ile ortadan kaldırdı. Mahkeme heyeti, Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali olduğuna dair tespitini de gözeterek, Ayşe Çelik’in suç teşkil etmeyen eyleminden dolayı beraatine karar verdi.

Birgün’ün haberine göre, Ayşe Çelik davanın ardından yaptığı açıklamada geç verilmiş bir karar olduğunu, olması gerekenin bu olduğunu belirterek şunları söyledi: “Bugüne kadar bana destek çıkan herkese çok çok teşekkür ediyorum. Ben kendimi şanslı olarak görüyorum. içerde tutuklu olan 700’ün üzerinde bebek ne yazık ki mahkum var. Ve sayısını bilmediğim annesinden babasından ayrı çocuklar var. Bebeklerin annelerine kavuştuğunu duyduğum an kendimi gerçekten özgür hissedeceğim. Biz kimseden bir şey dilenmedik. Direnerek kazandık. Sözlerimizin her zaman arkasında olduk. Sözlerimiz bizim onurumuzdur. her zaman her yerde yineleyeceğim; Çocuklar ölmesin, anneler ağlamasın. Hiçbir çocuğun saçının bir teline bile zarar gelmesin.”

2016 yılında Kanal D’e yayınlanan Beyaz Show’a bağlanarak yaptığı konuşma nedeniyle 15 ay hapse mahkum edilen Ayşe Çelik, 20 Nisan 2018 tarihinde 8 aylık kızı Deran’la birlikte cezaevine girmişti.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin