AYM kararından sonra Ayşe Öğretmen tahliye oldu

Anayasa Mahkemesi (AYM) “çocuklar ölmesin” dediği için tutuklanan öğretmen Ayşe Çelik hakkında kararını verdi. AYM, ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verdi ve Ayşe Öğretmene tazminat ödenmesine hükmetti. Ayşe Öğretmen terör örgütü propagandası yaptığı iddiasıyla tutuklanmıştı.

İNFAZ DURDURULMASI TALEBİNDEN SONRA TAHLİYE

Çocuklar ölmesin’ dediği için ikinci kez cezaevine giren öğretmen Ayşe Çelik, avukatlarının infazın durdurulması talebinin ardından tahliye oldu.

Anayasa Mahkemesi (AYM), Beyaz Show’daki “Çocuklar ölmesin” sözleri nedeniyle hapis cezası verilen öğretmen Ayşe Çelik’in hak ihlaline uğradığına karar vermesinin ardından iki önemli gelişme yaşandı.

Ayşe öğretmenin avukatlarından Mahsuni Karaman, AYM kararının yerel mahkeme ulaşmasının ardından infazın durdurulması talebinde bulunduklarını açıkladı.

BEYAZ SHOW’DA ÇOCUKLAR ÖLMESİN DEMİŞTİ

Anayasa Mahkemesi, Diyarbakır’da 2016 yılında telefonla bağlandığı Beyaz Show’da “Çocuklar ölmesin” dediği için yargılanan ve 1 yıl 3 aylık hapis cezasına çarptırılan ve 20 Nisan 2018’de 6 aylık kızı ile birlikte cezaevine konulduktan sonra 4 Mayıs’ta infazı 6 ay ertelenerek tahliye edilen öğretmen Ayşe Çelik hakkında hak ihlali kararı verdi. AYM, Çelik’e 5.500 TL tazminat ödenmesine karar verdi.

AYM: SÖZLERİ İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ KAPSAMINDADIR, TUTUKLULUK KABUL EDİLEMEZ

Anayasa Mahkemesi’nin kararında şu ifadeler yer aldı: “Anayasa   Mahkemesi,   olayların    başvurucu    tarafından   yapılan   hukukinitelendirmesi ile bağlı olmayıp olay ve olguların hukuki tavsifini kendisi takdir eder (TahirCanan, B. No: 2012/969, 18/9/2013, § 16). Bu bağlamda başvurucunun haksız ve gerekçesizbir  kararla   terör  örgütü  propagandası   yapmak  suçundan  mahkûmiyetine  hükmedildiği iddiasının ifade özgürlüğü kapsamında incelenmesi gerektiği değerlendirilmiştir.

Açıkça dayanaktan  yoksun olmadığı  ve kabul  edilemezliğine karar  verilmesinigerektirecek  başka  bir  neden  de  bulunmadığı  anlaşılan  ifade  özgürlüğünün  ihlal  edildiğineilişkin iddianın kabul edilebilir olduğuna karar verilmesi gerekir.

Başvurucunun  bir  televizyon  programında  sarf  ettiği  ifadeler  nedeniyle  terörörgütü propagandası  yapmak suçundan  mahkûmiyetine hükmedilmesinin  ve hapis  cezasıylacezalandırılmasının ifade özgürlüğüne bir müdahale teşkil ettiği kabul edilmiştir.”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin