Anayasa Hukuku Profesörü Kaboğlu: KHK’ları MİT hazırlıyor, hukuken yok hükmünde

OHAL döneminde çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile mesleğinde ihraç edilen Anayasa Hukuku Profesörü İbrahim Kaboğlu, MİT tarafından hazırlandığını söylediği KHK’ların yok hükmünde olduğunu belirtti.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Adana Şubesi, Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu’nun katılımıyla “OHAL ve KHK’lerle Türkiye nereye gidiyor?” konulu panel düzenledi. Kaboğlu referandumun Olağanüstü Hal (OHAL) ortamında yapıldığını ve iktidarın seçimlere de OHAL ortamında gitmek istediğine değindi. OHAL komisyonunun Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) görevlerinden kaçmak için kurulduğunu, ihraçlar için geri dönüşlerin ancak demokrasinin tesisi ile olabileceğini aktardı.

‘SEÇİMİ KAZANMALARI İÇİN OHAL’E İHTİYAÇLARI VAR’

Mezopotamya Ajansın haberine göre, KHK’ların MİT tarafından hazırladığını ifade eden Kaboğlu, KHK’ların hukuken yok hükmünde olduğunu dile getirerek şunları belirtti:

“İlkokullarda öğretiliyor. KHK’deki bu maddeyi yazanı biz sınıfta bırakıyorduk. Son 696 sayılı KHK’de yok yoktur. Anayasa gibi torba yöntemi uygulanmıştır. Bununla birlikte 3’üncü dönem OHAL dönemindeyiz” dedi. 4’üncü dönemin olup olmamasının demokrasi güçlerinin elinde olduğunu ifade eden Kaboğlu, “3’üncü dönem ile amaç yapılacak olan seçimi kazanmak. 4’üncü dönemin olup olmaması bize bağlı. ‘Bu benim kişisel projem’ diyen kişi iktidarı alırsa o metnin amacı kalıcı tek kişi rejimine dönüşür. Seçimleri kazanmak için OHAL’e ihtiyaçları var. OHAL’i kaldırmayacaklar.”

BİRLİKTE MÜCADELE EDİLMESİ GEREKİR

3 Kasım 2019 seçimlerine gidilirken muhalefet partilerinin ve toplumsal muhalefetin bir araya gelip mücadele etmesi gerektiğine dikkat çeken Kaboğlu, “Biraz ürkeğiz, komplo teorilerine çok açığız. Belki de o bir kaçış yoludur. ‘Hocam acaba seçimler yapılacak mı? Seçimler yapılsa da kazansak da vermeyecek nasılsa’ diyorlar. Ne olursa olsun iktidarı bırakmamak için ne hukuk tanıyorlar, ne ahlak tanıyorlar. Kaybetmemek için canhıraş çalışıyorlar. Bizim demokrat kesim de, hukuka inanan kesim de azınlık statüsünden memnun gibi bir tablo sergiliyor. Bu yüzden komplo teorilerine çok kapılıyorlar. Biz haklıyız yeter ki bilgilenme temelinde gelecek 10 yıllara yönelik olarak onarılması zor yaralar açılacağını iyi öğrenelim” dedi.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin