Afganistan Gizli Servisi Türk eğitimciler ile bir işadamını gözaltına aldı

Afganistan’da uzun yıllardır eğitim veren Afgan-Türk okullarında görevli öğretmenler Afganistan Gizli Servisi (NDS) tarafından gözaltına alındı. Reuters Haber ajansının verdiği bilgiye göre, okulda görevli eğitimcilerden 3 Türk ve bir Afgan öğretmen sabah 7 sularında okula doğru arabayla giderken durdurularak göz altına alındı. Diğer yandan Türk işadamı Sami Yavuz’un da aynı saatlerde başkent Kabil’de evinden çıktıktan sonra gözaltına alındığı bildirildi.

İngiliz yayın kuruluşu BBC ise bu olayın Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Fethullah Gülen arasında yaşanan tartışmalarla bağlantılı olduğunu aktardı.

Afganistan İçişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Nasrat Rahimi, bu konuda yaptığı açıklamada “Operasyonu düzenleyen birim, devlet istihbarat güçleri, dolayısıyla sadece teyit ediyoruz ki, Afgan-Türk okuluna bugün operasyon düzenlendi. Birkaç Türk öğretmen de yakalandı” dedi. Gözaltıların, Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısına katılmak üzere Türkiye’ye hareketinden birkaç saat sonra gerçekleştiği bildirildi.

ÇAĞ Eğitim Kurumlarına mensup öğretmenlerin gözaltına alındığını belirten okul yönetimi ise 1995’ten beri eğitim faaliyetlerine devam ettiklerini belirterek durumu protesto etti.

Konuyla ilgili açıklama yapan Afgan Türk Çağ Eğitim Kurumları (ATÇE) Genel Müdürü Numan Erdoğan, Afgan Gizli Servisi’ne (NDS) mensup görevlilerin ilerleyen saatlerde Kabil’de bulunan kız lisesine de baskın düzenlediğini söyledi. Dün akşam saat 16:30 da Afgan Türk kız okulunda emniyet görevlileri izinsiz ve herhangi bir mektup göstermeden okulu aramak istedi. Olay sonrası öğrenci velileri okula akın etti. Güvenlik yetkilileri velileri içeriye almazken içeridekiler de dışarıya çıkamadı.

Afganistan’dan yayın yapan Tolo TV de, NDS mensuplarının kız öğrencilerin bulunduğu yurda baskın düzenlediğini, 3 saat muhasara altında tuttuğu bilgisini paylaştı. Tolo TV ayrıca, öğrenci velilerine dayandırarak verdiği haberinde, öğrencilerin ve velilerin, gözaltına alınan öğretmenlerin önce kaçırıldığını düşündüklerini ancak daha sonra NDS tarafından gözaltına alındıklarının anlaşıldığını bildirdi.

Afganistan’da 13 yıldır yaşayan işadamı Sami Yavuz

Afgan medyası hadisenin duyulmasının ardından kız lisesine akın eden velilerin, mahkeme kararı olmadan yapılan baskına sert tepki gösterdiklerini aktardı.

‘Gözaltında alınanlar isimleri

Gözaltına alınanların isimleri şöyle; Mesut Vardak (ÇAĞ Eğitim Kurulu Mütevelli Heyeti),  Yılmaz Aytan (ÇAĞ Eğitim Kurulu Mütevelli Heyeti), Önder Akkuşçu (Öğretmen), Sami Yavuz, ( İşadamı) Göz altına alınanlardan biri Türk okullarında 12 yıllık öğretmenken, diğeri ise 13 yıldan beri Afganista’nın başkenti Kabil’de ticaretle uğraşan bir işadamı olduğu belirtiliyor. Gelen bilgilere göre Matematik öğretmeni olan Önder Akkuşçu’nun pasaportuna Türk elçiliği tarafından el konulduğu için BMye başvurup BM’nin korumasını aldığı öğrenildi.

İşadamı Sami  Yavuz’un eşi Zehra Yavuz’unda ilk aşamada gözaltına alındığı ve  bilinmeyen bir yere götürüldüü belirtildi. Daha sonra gözaltına alan kişiler, ellerinde bir liste olduğunu ve bu listede Zehra Yavuz’un isminin olmadığını belirterek Zehra Yavuz’u serbest bıraktı.

ÇAĞ Eğitim Kurumları başkent Kabil’in yanı sıra, Mezarı Şerif, Kandahar ve Herat da dahil olmak üzere ülke genelinde 7 vilayette 8 bin öğrenciye eğitim verildiğini, 1995 yılından bu yana bağımsız bir kuruluş olarak Afganistan’da faaliyet gösterdiğini belirtiyor.

 

 

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin