Ada’da futbol düzeni yeniden kuruluyor

HABER-ANALİZ | HASAN CÜCÜK

İngiltere Premier Lig için futbolun NBA’i tabiri kullanılır. 1992’de yeni bir formatla Premier Lig adını alan İngiltere 1. Ligi kısa sürede kalitesiyle öne çıktı. Premier Lig’le birlikte yükselen değer Alex Ferguson’un çalıştırdığı Manchester United oldu. Bir zamanların tartışmasız bir numarası Liverpool giderek güç kaybederken, United’e şampiyonluk yarışında Arsene Wenger’in Arsenal’i rakip oldu. Önce Ferguson’un sonra Wenger’in ayrılmasıyla Premier Lig’de kartlar yeniden karılmaya başladı. Artık yeni bir düzen kuruluyor.

Ada’da değişimin ilk işaret fişeği 2003’te Chelsea’nın Roman Abramovich tarafından satın alınmasıyla ateşlenmişti. Milyarder Rus işadamı, parayı su gibi harcarken transfere milyonlar akıtmıştı. Jose Mourinho yönetiminde Chelsea 2 şampiyonluk elde ederken, paranın gücüne Alex Ferguson engel olmuştu. Ferguson, sermayeye meydan okuyup ne Chelsea’nın ne de 2008’te Arap sermayesini arkasına alan Manchester City’nin şampiyonluğa ambargo koymasına engel olmuştu. Sermayenin gücüne rağmen Alex Ferguson, 2006’dan 2013’te görevi bırakana kadar 5 şampiyonluk görmüştü.

Değişim Ferguson’un emekliye ayrılmasıyla başladı

Ada’nın kurulu düzeninde ilk değişim 2013’te Ferguson’un emekliye ayrılmasıyla başladı. 27 yıllık Manchester United dönemine 13 lig şampiyonluğu sığdıran Ferguson emekli olup giderken ardında doldurulması güç bir boşluk bırakıyordu. Ferguson, emekliye ayrıldığı sezon takımı şampiyon yapıp, ‘zirvede veda böyle olur’ diyor. Chelsea ve Manchester City’nin para musluklarına rağmen United’in şampiyon olması sadece Ferguson’un kalitesiyle izah ediliyordu. Ferguson’un gitmesiyle ortak kanı ‘Artık hiçbir şey eskisi olmayacak’ oluyordu. Zaman bu yorumu haklı çıkarıyordu.

Ferguson sonrası koltuğu oturan David Moyes ve Louis Van Gaal gibi isimler derda derman olmuyordu. Zirvenin müdavimi Manchester United, Şampiyonlar Ligi bileti bile alamayan bir takıma dönüşüyordu. 2016’da koltuğun yeni sahibi Jose Mourinho’dan beklenti yüksekti. İlk sezonunda ligi ilk 4’te bitirmeyi başaramadı ama UEFA Avrupa Ligi’ni alarak taraftarın gönlünü almayı bildi. İkinci sezonunda gelen lig ikinciliği bu sezon için ümitleri artırdı. Ancak geride kalan 6 hafta United taraftarının umutlarını kursağında bırakmaya yetti. United, 6 hafta sonunda topladığı 10 puanla 7. sırada bulunuyor. United, 6 maçta 8 puan kaybederken, şampiyonluk yolundaki rakiplerinden Liverpool yoluna kayıpsız, Manchester City ve Chelsea ise 2 puan kaybıyla devam etti.

Arsenal cepheside tıpkı United gibi. Sezon başında Arsene Wenger, 22 yıllık serüvenine son verip, takımın başından ayrılmıştı. Arsenal son şampiyonluğunu 2003-04’te yaşadı ama son iki yıla kadar ligi hep ilk 4’te bitirmişti. Son iki yılda ilk 4’e bile hasret kalan bir Arsenal vardı. Wenger artık eleştilerin hedef noktası olmuştu. Kupasız geçen yıllar artık taraftarın sabrını taşırmıştı. Transfer hataları Wenger’e yöneltilen bir başka eleştiri olmuştu. Wenger, sezon başında görevi bırakırken yerine gelen Unai Emery’den beklenti eski günlere dönmekti. Ligin 6 haftası sonunda Arsenal, 4 galibiyet ve 2 yenilgi aldı. Topladığı 12 puanla 6. sırada bulunuyor. Şampiyonluğun favorileri Liverpool, Chelsea ve City yenilgisiz yoluna devam ederken, Arsenal’in gördüğü 2 yenilgi sezon sonunun pekte iç açıcı olmayacağını gösteriyor.

Arsenal, şampiyonluk yarışında etkisiz aktör

Manchester United ve Arsenal’in şampiyonluk yarışında etkisiz aktör hale geldiği Premier Lig’de yükselen takımlar Liverpool, Manchester City ve Chelsea oldu. Jürgen Klopp, Liverpool’a geçen sezondan itibaren kendi damgasını vurmaya başladı. Yaptığı nokta transferlerin yanı sıra elindeki oyuncuları maksimum seviyeye çıkaran Klopp’la Liverpool, 28 yıllık hasreti dindirmek istiyor. Keza City, Josep Guardiola yönetiminde başladığı yürüyüşün meyvesini geçen yıl şampiyonlukla almıştı. City, bu sezonda kaldığı yerden yoluna devam ediyor. Chelsea, Conte’yi gönderip takımı bir başka İtalyan Sarri’ye emanet ederken, tecrübeli hoca kısa sürede farkını gösterdi.

United ve Arsenal’in düştüğü Ada’da artık City, Chelsea ve Liverpool gerçeği var. Bir devir değişiyor. Ada futbolunda yeni düzen kuruluyor.

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin