AnaSayfa»Dünya»ABD’deki ırkçı saldırıda 1 ölü, 19 yaralı

ABD’deki ırkçı saldırıda 1 ölü, 19 yaralı

Pinterest Google+

ABD’nin Virginia eyaletindeki Charlottesville şehrinde bir otomobilin bir grup göstericinin arasına daldığı, olayda 1 kişinin öldüğü 19 kişinin de yaralandığı açıklandı. Charlottesville şehrinde geçtiğimiz cuma akşamından beri  beyaz ırkın üstünlüğünün savunanların gösterileri var. Olaylar sonra Virginia Valisi bölgesel olağanüstü hal ilan etti, sağcı grupların düzenlediği gösteri izinsiz ilan edilerek, göstericilerden protestolarına son verilmesi istendi.

Diğer yandan eylemleri  bastırmak isteyen polisleri taşıyan bir helikopterin düşmesi sonucunda iki polis hayatını kaybetti.

Meşalelerle yürüyen göstericiler, dün de ‘Sağı Birleştirin’ protestosu için kent sokaklarındaydı. Olaylarda arbede yaşandı. Özel bir araç sürücüsü, aracını hızla sokakta yürüyen ve sağcı göstericileri protesto eden karşıt grubun üzerine sürdü. Olayda bir kişi yaşamını yitirdi. Hastane yetkilileri de 19 kişinin yaralandığını belirtti.

Yetkililer aracın sürücüsünün yakalandığını açıkladı ancak kimliği hakkında bilgi vermedi.

New Jersey’de basına konuşan Başkan Trump, ‘pek çok tarafın sergilediği nefret, bağnazlık ve şiddeti’ kınadığını söyledi. Kentte yasal düzenin yeniden sağlanması çağrısı yapan Trump, ‘hiçbir vatandaşımız güvenlikleri hakkında korku duymamalı’ dedi.

 

‘Nefret karşısında birlikte olmalı ve nefreti kınamalıyız’ diyen Trump, bu tarz şiddet olaylarının Amerika’da yeri olmadığını da belirtti.

 

 

 

önceki yazı

"Nuriye-Semih yaşasın" pankartı açan Beşiktaş taraftarı tutuklandı

Sonraki yazı

Atatürkçü Düşünce Derneği medyaya giriyor: Yeni gazete ve tv geliyor

Yorum yapın

Değerli Okurumuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir