AnaSayfa»Dünya»ABD seçimlerine kadınlar damgasını vurdu; Müslüman kadın adaylar ilk kez Meclis’e girdi

ABD seçimlerine kadınlar damgasını vurdu; Müslüman kadın adaylar ilk kez Meclis’e girdi

Pinterest Google+

ABD’de yapılan ara seçimlerde birçok ilk yaşanırken, kadın ve azınlık gruplardan gelen adayların ön plana çıktı. Kongre’ye seçilenler arasında ilk kez Müslümanlar kadınlar ve Amerikan yerlileri de yer aldı.

Seçim kampanyasının sloganını “Benim gibi kadınların seçimlere girmeyeceği farz edilir” olarak belirleyen Alexandria Ocasio-Cortez, New York 14’üncü Seçim Bölgesi’nden Temsilciler Meclisi’ne girmeye hak kazandı.

BBC’nin haberine göre, Demokrat Parti ön seçimlerinde bu bölgede 10 dönemdir üst üste kazanan adayı saf dışı bırakmasının ardından dikkatleri üzerine çeken Ocasio-Cortez, 29 yaşında ve bugüne kadar Temsilciler Meclisi’ne giren en genç üye sıfatına sahip oldu.

Rashida Tlaib ve Ilhan Omar, Kongre’ye seçilen ilk Müslüman kadınlar oldu

Kongre’ye ayrıca ilk kez Amerikan yerlileri de girdi. New Mexico’dan Deb Haaland ve Kansas’tan seçilen Sharice Davids, girdikleri bölgelerde seçimleri kazandı.

Tennessee eyaletinden ilk kez bir kadın Senatör; Maine eyaletinde de ilk kez kadın bir vali seçildi. Ayrıca Rashida Tlaib ve Ilhan Omar, Kongre’ye seçilen ilk Müslüman kadınlar oldu.

önceki yazı

ABD'de ilk seçim sonuçları: Demokratlar Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu aldı; Trump’ın partisi Senato’da gücünü korudu

Sonraki yazı

Bu sefer karada facia: Sığınmacıları taşıyan minibüs kaza yaptı; 5 ölü, 16 yaralı

Yorum yapın

Değerli Okurumuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir