AnaSayfa»Dünya»15 Temmuz sonrası Türkiye’den Almanya’ya yapılan iltica başvuru sayısı 25 bine ulaştı

15 Temmuz sonrası Türkiye’den Almanya’ya yapılan iltica başvuru sayısı 25 bine ulaştı

Pinterest Google+

15 Temmuz 2016 yılında yaşanan darbe girişiminden bu yana Türk vatandaşlarının Almanya’ya iltica başvuruları arttı. Artış 2018’de de devam ederken, yılın son aylarında her iki iltica başvurusundan biri kabul edildiği bildirildi.

Federal Göçmen ve Mülteci Dairesi (BAMF) 2013 ile 2015 yılları arası her yıl ortalama 1800 iltica başvurusu gelirken, 2016’da bu rakamın 5 bin 742 başvuruya, 2017’de 8 bin 483’e ve 2018 yılının ilk 11 ayında ise 10 bin 75’e yükseldiği bildirildi.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, Cemaat bağlantısı olduğu düşünülen kişilere yönelik operasyonlar, görevden alma, gözaltı ve tutuklamalar sonrasında Türk vatandaşlarının Almanya’ya iltica başvurularının arttığı bildirildi.

Alman Sol Parti Grup Başkan Vekili Sevim Dağdelen’in İçişleri Bakanlığı’na verdiği yazılı soru önergesine verilen cevapta 2018’in Eylül ayında yapılan başvuruların yüzde 40’ının Almanya’dan koruma aldığı belirtilirken, Ekim ve Kasım aylarında bu oranın yarı yarıya olduğu kaydedildi.

Dağdelen, “Türkiye güvenli bir ülke değil. Farklı düşünen Türk vatandaşları için durum giderek daha da zorlaşıyor” dedi ve ekledi: “Federal hükümetin Erdoğan rejimine silah satışını onaylaması ve ekonomik yardım yapması vicdansızca. Diğer taraftan Erdoğan’dan kaçan her iki kişiden biri Almanya’dan koruma alıyor.”

önceki yazı

Deutsche Bank: Dünyanın en ucuz parası Türk Lirası

Sonraki yazı

Bin kişilik geçici işe 44 bin kişi başvurdu; kura stadyumda yapıldı

Yorum yapın

Değerli Okurumuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir