Ana Sayfa Güncel İhraç edilen genç danıştay hakimi hayatını kaybettti

İhraç edilen genç danıştay hakimi hayatını kaybettti

15 Temmuz’dan sonra cezaevlerinde ve gözaltında ölümlere bir yenisi daha eklendi. İhraç edilen Danıştay Tetkik Hakimi 29 yaşındaki Mehmet Tosun’un, yakalandığı hastalık sebebiyle öldüğü  ve bugün defnedildiği  iddia edildi.

Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’ün twitter hesabında duyurduğu acı olayla ilgili sosyal medyada yeni bilgiler ortaya çıktı. Mehmet Tosun’un Danıştay 11. Daire’de tetkik hakimi ve tutuklandığında bir aylık evli olduğu kaydedildi. Tosun’un immun sisteminde problem olduğu bilindiği halde önce KHK ile görevinden ihraç edildiği, gözaltına alındığı denetimli sebestlik ile serbest bırakıldığı öğrenildi. Tosun’un 2 yıldır tedaviye gittiği, hastalığının seyrinin cezaevine düştükten sonra olumsuz yönde değiştiği belirtildi. Sosyal medyada konuya dikkat çekmek için #HakimMehmetTosunÖlümsüzdür etiketiyle paylaşımlar yapıldı. Hakim Mehmet Tosun’un son sözlerinin, ‘Ahirette hesaplaşacağımız için çok mutluyum’ şeklinde olduğu belirtildi.

AKP’nın 21 Temmuz 2016’da Olağanüstü Hal ilan etmesinden sonra çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler ile hakim-savcı ve kamu çalışanlarıdan oluşan 4 bin 233 kişi ihraç edilmiş, kamudan uzaklaştırılmıştı. Darbeden bir gün sonra başlayan cadı avı ile 3 binden fazla hakim ve savcı gözaltını alınmış ve tutuklanmıştı. Danıştay’dan önce 672 sayılı KHK ile 83 kişi sonra 678 sayılı KHK ile 8 kişi olmak üzere toplam 91 kişi ihraç edilmişti.

Aygün’ün mesajı şöyle:

HSYK AÇIKLAMA YAPTI

Haberler üzerine HSYK, internet siteleri ve sosyal medya hesaplarında ‘Cezaevinde ölen hakim’ haberi ile ilgili açıklama yaptı. HSYK,  Mehmet Tosun isminde iki hakimle ilgili işlem yapıldığını, haberlere konu Danıştay üyesi Mehmet Tosun’un adli kontrol ile serbest bırakıldığı açıklaması yaptı. Tutuklu hakim Mehmet Tosun’un Eskişehir’de tutukluğunun sürdüğü, ancak Danıştay Hakimi Mehmet Tosun’un ise adli kontrolle serbest bırakıldığı belirtildi. Danıştay Hakimi Tosun’un hasta olmasına rağmen 15 Temmuz’dan sonra ihraç edildiği ancak tedavisiin engellenmediği açıklaması yapıldı. HSYK açıklaması şöyle:

“İdari yargı hakimi olan iki Mehmet Tosun’dan birinin (eski Vergi Mahkemesi Üyesi) Eskişehir’de halen tutuklu olduğu ve herhangi bir sağlık probleminin bulunmadığı, vefat eden Mehmet Tosun’un Danıştay tetkik hakimi olarak görev yapmakta iken Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun 24/08/2016 tarihli kararı ile meslekten çıkarılmasına karar verildiği, ilgilinin 2014 yılı adli tatilinden itibaren rahatsız olduğu ve tedavi gördüğü, bir başka deyişle vefatına neden olan rahatsızlığının yaklaşık 3 yıldan beri devam ettiği ve hakkında terör örgütü üyesi olduğuna dair 3 tanık ifadesine karşın Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talebi üzerine tedavisinin devamı için hiç tutuklanmayarak adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı, Bu nedenle, söz konusu haberin maksatlı ve kamuoyunda infial uyandırma amacı taşıdığı değerlendirilmektedir.”

HENÜZ YORUM YOK