Zeytine yağma

YORUM | PROF. MEHMET EFE ÇAMAN

Barış sembolü olarak seçilmiş bir ağaçtır. Akdeniz’dir, biraz bizdir, çok azizdir. Yetiştiği yerlerde yabancılık çekmezsiniz. Kültürdür biraz. Diller ve dinler değişse de, onun etrafındaki kültür ortaklıklara gebedir hep. Meyvesi kimi ülkelerde kahvaltı sofralarında, kimilerinde salatalarda yer alır. Yağı tüm dünyaya mal olmuş, insanlığın en değerli tarım ürünleri arasındadır.

Zeytinden bahsediyorum.

En uzun yaşayan ağaçlar arasındadır. Her birinin şekli şemaili bambaşkadır. Netamelidir ve narindir. Egeli dedelerin enseleri gibi kıvrımlıdır, buruşuktur. Homeros’un dediği gibi, sızma yağı değerini bilene altından değerlidir. Adeta sıvı altındır. Her şeyiyle bir hayat tarzı, bir damak tadı, sağlık, özgürlüktür. Akdeniz dışında zor yetişir. Vatanı Akdeniz’dir. Akdeniz’e kıyısı olan her ülkede vardır. Ve var olduğu her ülkede el üstünde tutulur, ihtimam gösterilir. Zeytin ağacı kesilmez! Zeytin ağacı kutsaldır.

BU YAZIYI YOUTUBE’TA İZLEYEBİLİRSİNİZ ⤵️

Türkiye’de zeytine atfedilen kutsallık, onun Ramazan’da iftarlık olmasından anlaşılır. Çoğu yerde insanlar orucu zeytinle açar. Türkiye’deki hâkim ortak kültürün mihenk taşlarındandır. Kıyı bölgelerdeki zeytinliklerin yeşili Ege ve Akdeniz’le buluşur ve eski tip, geleneksel zeytinyağı fabrikalarının kokusu, deniz kokusuyla karışır, sizi kendinizden geçirir. Fakir sofralarında ekmek ve domatesin yanında gelir. “Zeytin-ekmek yemek” diye bir deyim bile vardır. Ölümsüzdür. Ölmez ağacı derler. Nuh’un gemisinden salınan güvercin, gagasında zeytin dalı getirir ve insanlığın ikinci başlangıcını zeytin ağacı sembolize eder. İnsanlığın en eski yazılı kültürleri, zeytine bu denli önem atfederlerdi. Zeytin ağacı kurusa bile, köklerinden yeni filiz verir. “Umudunu yitirme, yeniden doğuşu söz verdim sana” mesajını, konuşmadan iletir. O yüzden en kanlı savaşlardan sonra bile zeytin ağaçlarına dokunulmaz. Zeytinden korkulur.

Zeytin ağacı Tevrat’ta bereketin ve bolluğun sembolüdür. Zeytin barıştır, gururdur, sağlıktır ve arınmadır. Musa’ya verilen Mesih yağı zeytinyağıdır. İsa’nın göğe yükseldiği Zeytin Dağı, adı üstünde zeytinliktir. Kuran, bizzat adını zikrederek zeytine kutsallık atfeder. Tanrı’nın üzerine ant içtiği iki meyveden biri zeytin, diğeri incirdir. Doğulu ve Batılı olmayan zeytin, aslında Goethe’nin Batı-Doğu Divanı’nda Batı ve Doğu’nun artık birbirinden ayrılmayacağını müjdelediği gibi, Kuran da zeytini Doğu-Batı hattındaki birleştirici olarak zikreder.

Türk devleti yıllardır Suriye’de, kuzey Suriye’nin önemli bir bölümünü işgali altında tutuyor. Burada yaşayan Kürtlerin özerkleşmelerinden rahatsız olduğundan, yıllar boyu cihatçı teröristlerle beraber Kürtlere saldırdılar. TSK, tarihinde hiç olmadık şekilde paramiliter cihatçı gruplarla beraber hareket etti. Onlarla askeri operasyonlar düzenledi. Onlarla sahada yan yana, omuz omuza çarpıştı. Hiç tahayyül edilemeyecek kadar lekelendi. Ermeni Soykırımı’ndaki gibi, bir utanca imza attı. Korkunç şeyler oluyor orada. Büyük bir insanlık dramı yaşanıyor. Türkiye’de kendi vatandaşlarına yaptıkları hunharlığı, aynen Suriye’de Kürt insanına yapıyorlar.

Saldırdınız. Bombaladınız. Yok ettiniz. Canavarlık yapan cihatçı-İslamcı manyaklara zulmetmeleri için fırsat verdiniz. Hatta onlara Kızılay çadırı gönderdiniz, sağlık hizmeti götürdünüz, para ve silah-mühimmat verdiniz, istihbarat sundunuz, onları eğittiniz ve donattınız. Suriye’nin petrolünü çalanlarla işbirliği yapıp, ondan kâr elde ettiniz. Sanayi tesislerini yağmaladınız. Fabrikalarını söküp Türkiye’ye getirdiniz. Tırlarla silah-mühimmat taşıyıp, savaş suçu işlediniz. Öldürdünüz, talan ettiniz, yok ettiniz, kırdınız-döktünüz, sistematik tecavüzlerde bulunan barbar cihatçıları korudunuz. Uluslararası hukuku çiğnediniz, hala da çiğnemeye devam ediyorsunuz. Korkunç işler yaptınız, temsil ettiğiniz Türkiye halkını utandırdınız. Tüm pisliklerinizi yaparken, vatan-millet-Sakarya deyip, halkı yaptığınız şeyin doğruluğuna ikna ettiniz. Terör olduğunu, terörist olduğunu söylediğiniz yerden size herhangi bir tehdit ve saldırı gelmediği halde, internete düşen tapelerdeki gibi, “diğer taraftan üç-beş roket” attırma taktiğini izlediniz. Üç kuruşluk sefil terör örgütlerinin başvurduğu metotları kullanmaktan bile kaçınmadınız. Suriye’yi darmadağın ettiniz, komşunuza ihanet ettiniz. Sebep olduğunuz iç savaştan kaçıp ülkenize sığınmak zorunda kalan gariban mültecileri, AB’den para koparabilmek için pazarlık unsuru olarak kullandınız. Yani yapmadığınız pislik kalmadı.

Ama…

Suriyeli insanların zeytin ağaçlarını yağmalayacağınız, şeytanın bile aklına herhalde gelmezdi. Alçaklıkta da bir sınır vardır. Siz alçak değil, çukur olmuşsunuz! Bunu bir devlet adına yaparak, tüm Türkiye’yi komple bir ülke olarak karaladınız, damgaladınız, rezil ettiniz! Akdeniz’de her yerli uygarlığın bildiği bir evrensel kuralı, bir paktı deldiniz. Zeytin yağmaladınız, zeytinyağı talan ettiniz, zeytin ağaçlarını kökünden söküp gasp ettiniz. Bir bozkır çakalı gibi başkasının malını mülkünü çaldığınız yetmedi, barışın ve huzurun sembolü olan, Antik Yunan’dan bu yana dengeyi, mülayimliği, iyiliği, tokluğu, güzelliği, meshi hiçe saydınız. Homeros’un sıvı altınına kan ve gözyaşı kattınız.

Dedim ya, barışın sembolü olarak seçilmiş bir ağaçtır. Bizzat Akdeniz’dir, yani bizdir. Azizdir. Sizin hak etmediğinizdir! Sizin layık olmadığınızdır. O yüzden en kanlı savaşlardan sonra bile zeytin ağaçlarına dokunulmaz. Zeytinden korkulur. Uygar değilsiniz, uygarlaşamadınız, uygar olmanın gereği yerleşikliği, kendi coğrafyasına uyumu, emek verip üretmeyi, yıkmayı değil, inşa etmeyi, ölümü değil yaşamı tercih etmeyi seçmediniz. Ölmez ağacını öldürdünüz! Tarih boyunca, son on bin yıldır Akdeniz’de boy veren tüm uygarlıkların laneti üzerinize olsun! 

(*) Bu yazı Suriye’nin gariban köylülerine ve çiftçilerine ithaf edilmiştir.

7 YORUMLAR

  1. Turk milleti orta asyada islamiyetle tanıştığı gun yasadıgı guvenlik ihtiyacından dolayı onun emniyet ve guvenlik saglayacak bir din ve sistem oldugunu hemen anladı ve gonullu olarak islamiyetin etrafında simsek asa intkal kabiliyetli akseri bir sur oldu icindeki islam toplumunu dısarıdan gelecek saldırılara karsı korudu , iceride islahatı yapan hacegan hocalar ic guvenligi saglarken dısarıda gaziler sloganı ile kendini dış guvenlige konumlandırdı. Bugun bize yanlıs sekilde anlatılan kamu duzenini kendine gore keyfine gore gore kuran devlet idarecileri degil asker idiler. dış guvenliklerini saglamakla sorumlu oldukları insanlara ne dokundular ne dokundurdular. Malesef su anda iclerine sızan dessas tipler tarafından cahil birakılıp suistimal edilmekte ve bir zamanlar guvenliklerinden sorumlu oldukları insanlara bizzat zarar vermekteler. Rahmetli bediuzzaman dusman iceri sızdı derken bunu kasdediyordu. Hep milleti uyandırmaya calisti, bundan sonra maddi kılınc kınına girdi yuzyıllardır ihmal edilen iman kalesi ilim cephesi guclendirilmelidir ta ki dessas siyaset fermanı ilme teslim etsin diye cepheyi ilim sahasında actı ve gercek ilmin temellerini kurandan istimbat ederek olusturdu. Aldatıcı dessas siyaset ve zalim propaganda ile rejimini isletmek icin devlet aygıtını kullanan profesyonel sahtekarlardan kahraman ordu ( islamin kahraman ordusu ) diye niteledigi turk milletini kurtarmaya cabaladi. Evet mehmet beyin ozetledigi durum olan , bir zamanlar korumaya and ictigi insanların mallarına cokulmesine goz yummak bu millete ve cocuklarına yakısmaz. Necip fazıl gibi demeli yuz ustu cok surundun ayaga kalk sakarya….Ama bunu tekrar diriltmek icin kuranın tabiriyle akabeyi asması lazım. Fethullah hocanın tesbitiyle bu millet tarihinin hic bir doneminde bu kadar rezillige sefillige dusmedi dusurulmedi. milletimiz icine sızan profesyonel sahtekarları kotuleri kotulukleri sezip bilemedi biz ise uyarma anlatma konusunda yeterince basarılı olamamısız.

  2. Şerefsiz hain hem ülkemizin ekmeğini yiyorsun hem devletimizi soykırım lıkla suçluyorsun uriye’de işgalci gösteriyorsun bunu nasıl yapıyorsun yazıda zeytin ağacını koyuyorsun ortalarında ve sonlarına doğru Türkiye’ye hakaretten ülkemize hakaretler ve soykırımla suçluyorsun beddua ediyorsun Allah senin belanı versin inşallah devletimiz bu yazıları okuyacak gereken en ağır cezayı verecek sana ya da içimizden biri verecek inşallah Allah’ın laneti azabı gazabı üzerine olsun senin gibi hainlerin üzerine olsun cehennem ebedi mekanın olsun inşallah

    • Tr724 Editörleri!
      Yazarınıza apaçık bir şekilde söven, hakaret eden ve dahası tehdit eden seviyesiz birinin yazdıklarını “yorum” olarak buraya koymamalısınız. Yorumcunun yazdıkları “karşı görüş” falan değil, provokatif saçmalıklar, herzeler…

  3. Maalesef nekadar anlatmaya calissanizda cehalet,hırs,artık adını koyamıyacagım kotu hasletler bürüdü gozlerımızı kalbımızı hesap gunu geldıgınde bılmıyorduk dıyemıyecekler bılerek ıstıyerek yapıyorlar onca kotulugu. Bir karınca ıncılmesın ıncelıgınden ıslamı kelle avcılıgına tasıyan zıhnıyete yazıklar olsun .Veballerı buyuk…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin