Zengin sporunun zirvesinde bir ‘fakir’ [Haber-Portre: Efe Yiğit]

Golf zenginlerin sporu olarak ünlendi. Golfu spor olarak yapanların yanısıra zenginliğinin göstergesi olarak görüp ‘vakit’ geçirenler de var. Golf denince akla ilk gelen isim Tiger Woods oldu uzun yıllar. 40 yaşındaki Woods, 1997’de kazandığı Masters Şampiyonası sonrası uzun yıllar golfun zirvesinde kaldı. Golfu geniş kitlelere sevdiren Woods bu süreçte dünyanın en çok kazanan sporcusu da oldu. Zengin sporu olarak tanımlanan golfun zirvesinde Şubat 2014’ten bu yana Avustrayalı Jason Day bulunuyor. 29 yaşındaki Day’i farklı kılan özelliği ise; zengin sporunda zirveye çıkan bir fakir olması.

Alkolik bir babanın sürekli dövdüğü oğlu

Avustralya’nın Queensland eyaletinde fakirlik sınırının altında yaşayan 4 çocuklu bir ailenin üyesi olarak 12 Kasım 1987’de hayata ‘merhaba’ diyen Jason Day’ın babası Alvin alkolik ve çocuklarına şiddet uygulayan biriydi. Jason Day’ı bekleyen hayat, sıkıntılarla ve sorunlarla örgülü bir süreçti.

Ancak Jason Day’ın hayatını değiştiren olay 3 yaşındayken babasının yolda bulup eve getirdiği bir golf sopası oldu. Boyunu aşan golf sopasıyla oynamaya başlayan Jason’un kabiliyetinin keşfedilmesi için 3 yıl geçecekti. Oğlunun golfe yeteneğini gören babası Alvin, yakınlarında bulunan golf kulübüne kaydını yaptırmaya karar vermişti. Her geçen gün oyununu ilerleten Jason, katıldığı turnuvalarda da başarılı olmaya başladı. O günlerde Jason için başarısız olmanın ‘acı’ anlamları vardı: “Babam beni arabaya bindirip kimsenin olmadığı ıssız bir yere götürür feci şekilde döverdi. Attığı yumruklardan vücudumda morarmadık yer kalmazdı.”

Henüz hayatının başında bir tarafta fakirlik diğer tarafta babasından yediği dayaklar, Jason Day’ın değişmeyen kaderi olmuştu.

Babasına benzemekten son anda annesi kurtardı

Jason, USA Today gazetesine verdiği röportajında babasının onu sık sık kemeriyle dövdüğünü söyleyecekti. Jason, henüz o 12 yaşındayken babasının kanserden ölümüyle dayaktan kurtulur ancak ailenin çilesi devam eder. Fakirliğe ablasının evden kaçması eklenir. Ailede yaşanan sıkıntılar Jason Day’ın golfe olan sevgisini azaltır. Jason giderek problem çocuk olmaya başlar. Arkadaşlarıyla sürekli kavga eder ve babasının hayatını mahveden alkole başlar.

Bu duruma üzülen annesi, küçük Jason’ın kayıp gitmesini engellemek ve ailenin yoksulluktan kurtulmasını sağlamak için ellerindeki tek varlık olan evlerini satar ve biraz da borç alarak golfe yetenekli oğlunu 8 saat uzaklıktaki yatılı bir okula yazdırır. Bu okuldan daha önce ünlü atlet Cathy Freeman ve golfçü Adam Scott yetişmiştir.

Başarıdan başarıya koşmaya başladı

Okul etkisini çabuk gösterir. Artık talih Jason’ın ve Day ailesinin yüzüne gülmeye başlamıştır. Jason, golfte dünya çapında bir isim olacağının sinyallerini vermektedir. Bu süreçte en büyük desteği annesinden görür. Annesinin yaptığı fedakârlığı gördükçe başarılı olmak için daha çok çalışır. Artık tek hedefi vardır; dünya çapında bir golfçu olmak.

2006’da 18 yaşına geldiğinde profesyonel olarak kariyerine devam etme kararı alır. Amatörken kazandığı başarılardan dolayı sponsor bulmakta zorlanmaz. 2010’dan itibaren artık turnuvalarda şampiyonluklar kazanmaya başlar. Fakirlik günleri geride kalmıştır. Banka hesabına artık yarışmalardan milyon dolarlar akmaktadır. Kasım 2013’te annesinin ülkesi Filipinler’i vuran Haiyan Tayfunu’nda anneannesi dâhil 8 yakını kaybeden Jason Day’i başarıya zorlayan yaşadığı sıkıntılar olur.

Jason Day, uzun yıllar verdiği emeklerin karşılığını Şubat 2014’te adını golfun zirvesine yazdırarak aldı. 148 haftadır Dünya Golf Sıralaması’nda ilk sırada yer alan Jason Day’in hikâyesi, bir çeşit ‘Kül Kedisi’ hikâyesi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin