Zehirlenen Rus muhalif lider Almanya’ya götürüldü!

Sibirya’nın Tomsk kentinden Moskova’ya gitmek için bindiğinde uçakta içtiği çaydan zehirlenerek hastaneye kaldırılan Rus muhalif siyasetçi Aleksey Navalni uzun uğraşlar sonucu tedavi için Almanya’ya götürüldü.

Almanya’dan bir ambulans uçak Rusya’ya giderken, doktorları Navalni’nin durumunun nakil için uygun olmadığını ileri sürerek bu talebi ilk etapta reddetmişti.

Takip eden süreçte doktorlar ve aile ortak noktada buluşurken, Navalni özel uçakla Almanya’nın başkenti Berlin’e götürüldü. Tegel Havalimanı’nda kalabalık bir sağlık ekibi tarafından karşılanan Navalni, tedavisinin yapılacağı Charite Mitte Hastanesi’ne götürüldü.

Navalni’nin yolculuğu boyunca yanında eşi Yulia’nın da olduğu öğrenildi. Navalni’nin Berlin’e nakli için ambulans uçak gönderen ‘Barış için Sinema Vakfı’ (Cinema for Peace Foundation) kurucusu aktivist Jaka Bizilj, Alman basınına son durumla ilgili bilgi verdi.

Bizilj, “Sağlık durumu oldukça endişe verici. Doktorlar eğer uçak acil iniş yapmasa hayatını kaybedebileceğini açık bir şekilde söyledi” dedi. Bizilj daha detaylı bilgileri hastane doktorları ve Navalni’nin ailesinin vereceğini belirtti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin