Zehirlenen muhalif Navalni’nin son hali: ‘Rusya’ya geri dönecek’

Zehirlendiği için Almanya’da tedavi altına alınan Rus muhalif Aleksey Navalni’nin basın danışmanı Kira Yarmiş, Twitter’dan yaptığı açıklamada Navalni’nin Rusya’ya geri dönmeyi planladığını açıkladı.

Yarmiş, “Gazeteciler bana Aleksey’in Rusya’ya dönüp dönmeyeceğini soruyor. Soruyu anlıyorum ama birinin başka türlü düşünebileceğini aklım almıyor. Dönmesi dışında hiçbir seçenek gündemde değil” ifadelerini kullandı.

Berlin’deki Charité Hastanesi’nde tedavisi devam eden Rus muhalif Aleksey Navalni, resmi Instagram hesabından da ilk kez fotoğraf paylaştı. Fotoğrafta 44 yaşındaki Navalni’ye ailesi eşlik ediyor.

Fotoğrafın yanında “Dün tüm gün kendi başıma nefes alıp verebildim. Muhteşem bir şey” mesajı yer aldı.

BBC’nin aktardığı haberde, Navalni 20 Ağustos günü Sibirya’dan Moskova’ya giden uçakta hastalanmış, yapılan testler sonucunda Noviçok adı verilen bir sinir gazı ile zehirlendiği söylenmişti. Rusya’daki ilk müdahaleden sonra Navalni, Almanya’nın başkenti Berlin’deki Charité hastanesine kaldırılmıştı.

Hastaneden dün yapılan açıklamada Navalni’nin artık solunum cihazına bağlı olmadığı ve yatağından kalkarak dolaşabildiği belirtilmişti.

Navalni’nin ekibi, muhalif liderin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in emriyle zehirlendiğini savunuyor. Kremlin ise söz konusu iddiaları kesin bir dille yalanladı.

Öte yandan Kremlin, iyileşmesinin ardından Navalni ve Putin arasında bir görüşmenin planlanmasına da sıcak bakmıyor. Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, “Böyle bir buluşmayı gerekli görmüyoruz ve bunun gerçekleşeceğine inanmıyorum” açıklamasını yaptı.

Almanya’da yapılan incelemeler, Navalni’nin zehirlendiği sonucuna varılmıştı. Almanya hükümeti, Fransa ve İsveç’teki laboratuvarların Almanya’da yapılan tahlillerin vardığı sonucu doğruladığını ve Navalni’nin Noviçok ile zehirlendiği sonucuna vardığını söylemişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin