Zarrab konusunda muhalefetin iki yüzü

HABER ANALİZ | İLKER DOĞAN

İranlı Reza Zarrab’ın kuryesi Adem Karahan’nın ABD medyasına yaptığı rüşvet itirafları,  Türkiye’deki muhalefetin ne kadar ikiyüzlü olduğunu (ya da yüzsüz) göstermesi açısından da önemli. Röportajın ayrıntılarını sosyal medya hesaplarında paylaşan muhalefet partisi temsilcileri, sanki iddiaları ilk kez duyuyormuş gibi davranıyor. Sanki bu ülkede 17/25 Aralık operasyonları yapılmamış, rüşvet ve yolsuzluktan kazanılan paralar ortalığa saçılmamış, ayakkabı kutularından, banyo liflerinden milyonlarca dolar fışkırmamış, yolsuzluk ve rüşvete ilişkin sıfırlama tapeleri internet sitelerine düşmemiş gibi!
CHP Sözcüsü Faik Öztrak, “İddiaya göre Zarrab, İran-Türkiye hattında, 20 milyar$’lık para ticaretine aracılık etmiş. Bunun için Türkiye’de 800 milyon dolar rüşvet dağıtılmış. Bakalım bu mülakatı kaç basın kuruluşu haber yapabilecek?” diyebiliyor mesela! Bir başka CHP’li Aykut Erdoğdu ise, “Bakanların 800 milyon dolar rüşvet yediğinin belgeleri başka ülkelerde açığa çıkıyor…” şeklinde paylaşımda bulunabiliyor. Yine CHP’li Özgür Özel, iktidarı ‘iddialar karşısında suskun kalmakla’ suçluyor! Ne bekliyorsa…
O POLİSLER 6 YILDIR NEDEN TUTUKLU?
İş Bankası hisseleri gündeme gelince 17/25 ‘sıfırlama’ tapelerinin ‘gerçek’ olduğunu 7 yıl sonra anlayan ve açıklayan CHP, aylardır yine suskunluğa gömüldü. Şimdi ise ABD’de yayınlanan bir röportaj üzerinden 17/25’i hatırlatıyorlar. Bir tane muhalefet milletvekili de çıkıp, “Madem bu tapeler gerçek, madem bu kadar rüşvet dağıtılmış; o halde onlarca polis neden 6 yıldan fazlaadır tutuklu?” demiyor, diyemiyor! Zira ne iktidar temsilcilerinin ne de muhalefetin herkes için hukuk, insan hakları, demokrasi diye bir derdi yok!

17/25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu, yayınlandığı günden itibaren büyük yankı uyandıran FinCEN Belgeleri ve Reza Zarrab’ın kuryesinin ABD basınına verdiği mülakat sonrası yeniden gündeme geldi. Amerikan mahkemelerine sunulan belgelere göre Zarrab, dünyada kara para aklayan en önemli 20 kişiden biri olarak gösteriliyor. Yeni ortaya çıkan ABD belgeleri Reza Zarrab’ın kurduğu kara para ve rüşvet ağını bütün ayrıntılarıyla ifşa ediyor. FinCEN kayıtlarına göre, Zarrab’ın şüpheli para transferi yaptığı kişiler arasında eski Ekonomi Bakanı Çağlayan’ın özel kalemi ve eski İçişleri Bakanı Güler de var. 

ZARRAB: KORKACAK BİR ŞEY YOK, HÜKÜMET DE İŞİN İÇİNDE!

Bu arada Reza Zarrab’ın kuryesi Adem Karahan da ABD medyasına konuştu. 2008 yılında başladığı kuryelik görevinde tonlarca altın ve nakit para transferi yaptığını anlattı. Zarrab’ın kendisine, “Korkacak hiçbir şey yok, Türk hükümeti de bu işin içinde,” dediğini iddia ediyor. 

ABD’de Halkbank yöneticisi Hakan Atilla’nın yargılandığı davada savcılar, 2010 ile 2015 yılları arasında Zarrab’ın ABD’nin İran’a dönük yaptırımlarını delerek en az 20 milyar dolarlık para transferi yaptığını öne sürmüşlerdi. Kuryenin açıklamalarına göre söz konusu paranın yüzde 4’ü yani 800 milyon doları Türkiye’de rüşvet olarak dağıtıldı. 

ÖZTRAK: BAKALIM KİM YAZACAK!

FinCEN Belgeleri ve Zarrab’ın kuryesinin açıklamaları Türkiye’deki muhalefetin ikiyüzlü yaklaşımını da gözler önüne serdi. CHP milletvekilleri sanki bu iddialar ilk kez gündeme gelmiş gibi açıklamalar yapıyor. 

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, “İddiaya göre Zarrab, İran-Türkiye hattında, 20 milyar dolarlık para ticaretine aracılık etmiş. Bunun için Türkiye’de 800 milyon dolar rüşvet dağıtılmış. Bakalım bu mülakatı kaç basın kuruluşu haber yapabilecek?” diye tweet attı. 

CHP Sözcüsü Öztrak’ın söz konusu rüşvet ve yolsuzluğu tüm çıplaklığıyla gözler önüne seren polislerin tutuklanıp, 6 yıldan fazla bir zamandan bu yana esir alındığından haberinin olmadığı düşünülebilir mi?

ERDOĞDU: RÜŞVETİ BAŞKA ÜLKELER ORTAYA ÇIKARIYOR!

Bir başka CHP’li Aykut Erdoğdu ise, “Bakanların 800 milyon dolar rüşvet yediğinin belgeleri başka ülkelerde açığa çıkıyor… Ve bu memleket uğruna can vermiş yurtseverlerin kemikleri sızlıyor… Yazık… Çok yazık…” şeklinde paylaşımda bulundu. Erdoğdu’nun 17/25 Aralık yolsuzluk soruşturmasını duymamış olma ihtimali var mı? Ayakkabı kutusunda istiflenen yüzbinlerce doları, rüşvetin adım adım görüntülü olarak kayda alındığını bilmiyor olabilir mi?

SIFIRLAMA TAPESİNİ DUYMAMIŞ OLABİLİR Mİ?

CHP’li Özgür Özel daha da komik duruma düştü. İktidarı ‘iddialar karşısında suskun kalmak’la suçladı. iktidardan nasıl bir açıklama bekliyor olabilir ki? 

Şöyle diyor Özel konuşmasında: “Amerikan mahkemelerinde ortaya çıkan resmi rakamlara göre Zarrab, Türkiye’de 20 milyar dolarlık bir para hareketine aracılık ediyor. Zarrab’ın kuryesinin açıklamalarından bu paranın yüzde 4’ünün yani 800 milyon dolarının, rüşvet olarak Türkiye’de dağıtıldığı söyleniyor. Bu konularda AKP basınında, yetkililerde tık yok! Hani erdemliler hareketiydiniz? 800 milyon dolar rüşvetin dağıtıldığı memlekette sus pus oturmak, üç maymunu oynamak erdemliler hareketinin geldiği noktayı mı gösteriyor? Kamuda 800 milyon dolar rüşvet dağıtılmış!” 

O POLİSLER 6 YILDIR TUTUKLU

Muhalefet bu türlü açıklamalar yaparken, 2013 yılında Reza Zarrab’ın işlediği bütün suçları ve hükümete kadar uzanan rüşvet ağını ortaya çıkaran polisler hiç yokmuş, hiçbiri zindana atılmamış gibi davranıyor. Hiçbir muhalif vekil, “Madem yolsuzluk ve rüşvet uluslararası kurumlar tarafından da ifşa edilmiş durumda; o halde bu polisler 6 yıldır neden tutuklu?” demedi.

O polislerin bazıları eşleriyle birlikte tutuklandı. Yolsuzluğu ve rüşveti takip ettikleri ve ortaya çıkardıkları için, polislik görevini hakkıyla yerine getirdikleri için. CHP’li vekiller 17-25 Aralık operasyonunu bugüne kadar sadece, AKP hükümeti İş Bankası’ndaki CHP hisselerini gündeme getirdiğinde hatırladı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin