Zarrab davası öncesi Bankacılık sistemi değiştirildi

ABD’nin 4 Aralık’ta başlaması beklenen Reza Zarrab nedeniyle Halkbank’ın da aralarında bulunduğu Türk bankalarına rekor cezalar vereceği iddiaları yoğunlaşırken, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) yaptığı yönetmelik değişikliği dikkat çekti. ABD basınında “Zarrab itirafçı oldu” haberlerinin yayımlandığı gün olan 16 Kasım’da Resmi Gazete’de yayımlanan değişiklik, “Halkbank’a verilecek cezaya hazırlık mı yapılıyor” sorusuna neden oldu.

Cumhuriyet’in haberine göre, “Bir bankanın mal varlığının bir veya birden fazla bölümünün bankanın infisah etmesine (dağılmasına) neden olmayacak şekilde devredilmesi” hakkındaki yönetmelik değişikliği ile ABD’nin vereceği muhtemel cezayı Halkbank’ın tabela değiştirerek aşmasının hedeflendiği yorumları yapıldı. BDDK Başkanı ise iddiaları yalanladı.

“Bankaların Birleşme, Devir, Bölünme ve Hisse Değişimi Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” başlıklı değişiklik kapsamında yeni yönetmeliğe şu madde eklendi: “Bölünmeye ilişkin hükümler, bir bankanın mal varlığının bir veya birden fazla bölümünün bankanın infisah etmesine neden olmayacak şekilde devredilmesi ve bu suretle bankanın devredilen malvarlığı bölümlerinin karşılığında devralan şirketlerdeki payları ve hakları elde ederek yavru şirketini oluşturması sonucunu doğuran kısmi bölünmesine uygulanmaz. Ancak bu şekilde gerçekleşen kısmi bölünme işleminde bankanın ödenmiş sermaye miktarı asgari sermayeden az ise aradaki farkın üç ay içerisinde banka ortakları tarafından bölünen banka sermayesinin nakden artırılması suretiyle karşılanacağına ilişkin taahhütte bulunulması şarttır.”

Yeni yönetmelik kapsamında, bölünme sözleşmeleri ile bölünme sözleşmeleri sonrası işlemlere ilişkin bazı maddelerde yer alan “bölünen bankaya ve banka ortaklarına verilecek hisseler” ifadesinden “bankaya” kelimesi çıkarıldı. .

BDDK iddiaları kabul etmedi 

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, “Son düzenlemenin Halkbank ile ilgisi yok” dedi. Bloomberg’e konuşan Akben, “Halkbank’ın Emlakbank’a devri gibi bir çalışma yok. Son düzenleme yeni ticaret kanununa uyum için yapıldı” ifadelerini kullandı

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin