Yüzde 73 ‘Evet’ diyen Avusturya’da, para cezasını duyan ‘Türklük’ten çıkmak için işlem başlatıyor!

Türkiye’deki referandum için yüzde 73 Evet oyunun çıktığı Avusturya’da, ‘çifte vatandaş’ kartı taşıyanlar, Türk vatandaşlığından kurtulmak için konsoloslukların kapısını aşındırmaya başladı.

Çifte vatandaşlığın yasak olduğu ülkede, bu oranda oy çıkması Avusturya İçişleri Bakanlığı’nı harekete geçirdi. Avusturya İçişleri Bakanı Wolfgang Sobotka, vatandaş olduktan sonra Türk vatandaşlığını da gizlice yeniden alanların bu haklarını kaybedecdeğini ve 5 bin Euro ceza öngören düzenleme yaptıklarını açıklamıştı. Bunu duyan çifte vatandaşlar, ‘Türklük’ten çıkmak için işlemlere başladı.

Avusturya’da yaşayan Türk vatandaşlarının dörtte üçünün, referandumda “evet” yönünde oy kullanmasının 70 ve 80’li yıllarda uyum konusunda hatalar yapıldığını gösterdiğini savunan Sobotka, gelecekte benzer hataların tekrarlanmaması için sığınmacılar konusundaki üst sınırın azaltılması gerektiğini savunmuştu..

Avusturya’nın en büyük gazetesi Kronen Zeitung da ‘Austro-Türken’ manşetiyle verdiği haberde bu durumu sorguladı. Gazetenin forum sayfasına yazan Avusturyalılar yaşananlara bir anlam veremediğini belirtiyor. Forum sayfasında yer alan bir yorumda şu ifadelere yer verildi: ”Doğduğunuz ülkenin politikası ve kaderi ile bu kadar ilgilenmeniz, bu kadar vatansever olmanız gözlerimizi yaşartıyor. Aynı takdiri doyduğunuz, vatandaşlığını alırken ‘Avusturya’nın çıkarlarını da koruyacağınıza yemin ettiğiniz ülke için neden yapmıyorsunuz? Çocuk parası, işsizlik parası, sosyal kasadan yardım, ücretsiz anaokulu, ücretsiz eğitim kira yardımı, 6 ayda bir çift maaş, ucuza araba, ucuza benzin, et, tavuk, salam, sosisiniz vs vs . bizden. Yıllarca bu ülkenin ekmeğini yediniz, yardım kasasından yararlandınız. Bizim ülkemize ve Avrupa’ya “Nazi” derken, bir bürokratınız hakaret ederken , neden, ekmeğini yediğiniz ülkeyi savunup, bize destek olup, kınamadınız.”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

1 YORUM

  1. Bir kardeşi kanser hastası olmasına rağmen içerde tutulan, diğer kardeşi işsiz bırakılıp çocuklarıyla açlığa mahkum edilen, kendi çocukları içeri alınma riski nedeniyle üniversite eğitimlerini yarım bırakarak yurtdışına çıkmak mecburiyetinde kalan, kendisi de yurtdışında kaçak olduğu için hayır oyunu kullanamayan bir kardeşiniz olsam da, haberin içeriğindeki “Türklükten çıkmak için” başlığını “ağır” bulduğumu ifade etmek isterim. “Evet” veren kardeşlerimiz de, bizim insanımız… Onlar belki yanıldıklarının ve yanıltıldıklarının farkında bile değiller; şimdi de sıkıntıdan kurtulmak için “Türklükten” değil, “Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığından” çıkmak mecburiyetini hissediyorlar. Tabii bu arada “hayır” oyu kullanmış kardeşlerim de muhtemelen aynı müracaatları yapacaklar…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin