Yüzde 10 düşüşe rağmen 2. el otomobil piyasası durdu

Samsun’da galerici esnafı, son 2 ayda 2. el otomobil satışlarının neredeyse tamamen durduğunu söyledi. Koronavirüs salgını nedeniyle zor günler geçiren galerici ve oto pazarı esnafı araçlarını satamamaktan dert yandı.

Milli Gazete’de yer alan habere göre, pandemi nedeniyle ikinci el otomobil fiyatları yüzde 10 düşmesine rağmen araç pazarları ve galerilerde büyük bir durgunluk olduğu gözleniyor.

”FİYATLAR YÜZDE 10 DÜŞTÜ”

Salgın nedeniyle bir önceki yıla göre büyük bir durgunluk yaşandığını söyleyen galerici esnafından Abdullah Çelik, “Piyasa bugünlerde çok durgun. Bundan 2 ay önceki süreçte piyasa çok hareketliydi. Haliyle fiyatlar çok şişmişti. 2. el otomobilde piyasa durdu. Bunda çeşitli etkenler var. Araba fiyatları piyasa değerinin çok üzerinde seyrediyor. Kayıt dışı oto alım-satım yapanların da bunda etkisi çok. Şu an beklemedeyiz. Fiyatlarda ufak da olsa bir geri gelme oldu. Yüzde 10 civarında fiyatlarda düşüş oldu. Oto pazarının ortadan kalkmasının bize bir etkisi olmadı” ifadelerini kullandı.

‘‘ORTALAMA BİR ARABA İÇİN DE 100 BİN TL’NİN GÖZDEN ÇIKARILMASI GEREKİYOR’’

Pandemi ve sokağa çıkma kısıtlamalarından dolayı araç satışlarının düştüğünü söyleyen Rıfat Bilgili şöyle konuştu: ‘‘Her yıl yılın son günleri işler zaten azalır. Bu sene daha fazla azalma oldu. 50 bin TL’lik araba zaten 100 bin TL olmuştu. Yüzde 100 prim yapan arabalarda yüzde 10-20 civarında bir gerileme oldu. Bundan sonraki süreçte 100 bin TL’lik arabayı 75’e alıp, 80 bin TL’ye satmanın yoluna bakacağız. Bizim için değişen veya kötü bir durum yok. Son 2 aya kadar araç piyasası çok hareketli geçti ve ciddi bir kar eldi edildi. Son zamanda galericilerden çok, memur galericiler ortaya çıkmıştı. ’Memurdan, doktordan, öğretmenden araba’ diye ilanlar çoğaldı. ’1 milyon 700 bin TL’lik araba doktordan satılık’, ’polisten 600 bin TL’lik satılık’ ve ’imamdan da 400 bin TL’lik satılık’ araba ilanları görebilirsiniz. Bunlar şu anda bitti. Şu anda gerçek alıcı-satıcılar ortaya çıktı. Bazı satıcılar da ‘opsiyonlandı’ oyunu var. İlanda daha düşük fiyata satılan arabalara yüksek fiyata opsiyonlandı gösterip, piyasayı yükseltiyorlar. Şu anda 50 bin TL altında araba alan sanayiden çıkamaz. Ortalama bir araba için de 100 bin TL’nin gözden çıkarılması gerekiyor.”

”VATANDAŞLAR UCUZLAMASINI BEKLİYOR AMA YENİ YILDA FİYATLAR ARTACAK”

Cihat Keskin, “Pandeminin başında ilk 2 ay durgunluk yaşandı. Daha sonra piyasada 6 aylık bir hareketlilik oldu. Son 2 aydır durgunluk sürüyor. 1 aydır da tamamen durdu. Kış ve pandemi bir araya gelince böyle oldu. Vatandaşın fiyatların düşmesi beklentisi var ama sıfır araçlarda fiyat düşmedi. 2. el otomobillerin fiyatının yükselmesi, piyasada gayri resmi olarak araba satılmaya çalışılmasıdır. Bunlar kafalarına göre internet sitelerine fiyat yazıyorlar. Bu da suni bir piyasa oluşturuyor. Devletimizin bunun önüne geçmesi lazım. İnsanlar istediği fiyata istediği siteye ilan verdiği sürece piyasa yükselir. Yeni yılda fiyatların tekrardan yükseleceğini düşünüyorum. Fabrikalar hâlâ yarım çalışıyor ve sıfır araç üretimi pek yapılamıyor. En çok rağbet gören araçlar ise kadınların da erkekler kadar araç sürmeye başlamasıyla hatchback otomatik vites araçlar oluyor.” ifadelerini kullandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin