Yüce Deyyus!

YORUM | Av. MEHMET TAHSİN

Şair Abdullah Cevdet (1869-1932), Süleyman Nazif’e (1870-1927) dert yanar: “Üstad, bir mürettip (dizgici) hatasına kurban oldum, şiirimin bir mısraında (ben vatanımın öksüzüyüm) diye yazmıştım, mürettip yanlış dizmiş, (vatanımın öküzüyüm) diye çıktı.”

Süleyman Nazif cevabı yapıştırır: “Ona mürettip hatası demezler, mürettip sevabı derler!”

***

Sedat Peker’in son tweetlerinde geçen ‘Deyyus-u Ekber’ bana başka bir ‘deyyus’ hikayesini hatırlattı. Hikâyenin kahramanları, Yılmaz Özdil, Uğur Dündar ve Nedim Şener!

(Yılmaz Özdil ve Uğur Dündar şu sıralar Sedat Peker’in gönüllü PR’ını yapan iki gazeteci. Elbette Peker de bu sevgiyi karşılıksız bırakmıyor, sıklıkla isimlerini anarak onları ‘yüceltiyor’. Son tweetlerinde Nedim Şener’i de ‘akladı’ biliyorsunuz.)

Bu arada Peker’in tweetinde Deyyus-u Ekber olarak bahsettiği kişi Cumhurbaşkanı Recep T. Erdoğan’ın yakını, mutemedi Hasan Yeşildağ. Erdoğan şiir okuduğu için hapse girdiğinde suç işleyip onunla aynı cezaevinde girecek kadar sadık bendesi. Yeşildağ’ın kabarık suç dosyasına Google’dan rahatça ulaşabilirsiniz.

Bir not daha: Erdoğan, Akşam, Star, Güneş gazetelerinin içinde bulunduğu medya grubunu bir gecede Ethem Sancak’tan alıp Hasan Yeşildağ’ın üzerine yapmıştı. O kadar yakın yani…

***

MÜRETTİP HATASI DEYYUS-U EKBER

Ergenekon soruşturmaları devam ederken, Nedim Şener’le Uğur Dündar arasındaki bir telefon konuşması teknik takibe takılır. Nedim Şener, telefonda Uğur Dündar’a Yüce Deyyus diye hitap ediyordur. 16 Temmuz 2009 tarihli telefon konuşmasının “iletişim tespit tutanağı” şöyle:

Tabi uzun süre dalga konusu oldu bu ‘Yüce Deyyus’ tabiri.

Olayın aslı, Yılmaz Özdil Hürriyet’te çalıştığı dönemde Ayşe Arman’a bir röportaj veriyor. 2008 yılında yayınlanan o röportajda Yılmaz Özdil, Uğur Dündar’dan “Televizyonculuğun Zeus’udur o” diye bahsedince bu tabir kendi aralarında espri konusu oluyor sonraki zamanlarda.

İşte Nedim Şener’in malum telefon konuşmasında Uğur Dündar’a hitaben söylediği “Yüce Zeus”, konuşmayı yazıya döken memur tarafından “Yüce Deyus” olarak anlaşılıyor!

Anlayacağınız, Uğur Dündar tıpkı Abdullah Cevdet gibi mürettip hatasına kurban gitmiş.

Kim bilir, belki de mürettip sevabıdır!

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin