YSK’nın seçim öncesi ve sonrası açıkladığı sandık rakamları arasında 3 bin 700 fark ortaya çıktı!

YSK Başkanı Sadi Güven’in seçimden önce tahmini sandık sayısını yurtiçi için 180 bin 896, yurt dışı 3 bin 167 toplam ise 184 bin 296 olarak açıklamıştı. Fakat seçim sonrası aynı YSK sandık sayısı 188 bin 80 olarak açıkladı ve arada 3 bin 784 sandık farkı ortaya çıktı.

Teyit.org bu durumu araştırdı. Araştırmaya göre, Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven’in 14 Mayıs tarihinde sandık sayılarına ilişkin olarak tahmini 180 bin 896 sayısını ifade ettiği iddiası doğru. Tweet zincirinde atıfta bulunulan diğer belge ise 4 Mayıs tarihli Resmi Gazete’den. Öte yandan belirtilen sayılar kapsamında gümrüklerde kurulan sandıkların değerlendirilmediği görülüyor.

Bunun dışında sandık sayılarındaki değişimleri ise YSK’dan edinilen bilgiler ışığında açıklandı.

YSK’dan edinilen bilgiye göre toplam sandık sayısı 188 bin 9

4 Mayıs 2018 tarihli Resmi Gazete’de 24 Haziran seçimleri kapsamında kurulacak olan sandık sayısına ilişkin olarak tahmini sayılar ifade ediliyor. Yurt içinde 181 bin 129 ve yurt dışında 3 bin 167 sandıkta oy kullanılacağı belirtilmiş.

14 Mayıs 2018 tarihinde Anadolu Ajansı’nın yaptığı habere göre ise Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven tahmini sandık sayısını 180 bin 896 olarak aktarıyor.

YSK’nın internet sitesinde yayımlanan verilere göre ise “Muhtarlık Türüne Göre Sandık ve Seçmen Sayıları” listesinde sandık sayısının yurt içinde cezaevlerinde kurulan sandıklar ve seyyar sandıklar dahil olmak üzere toplam 181 bin 863 olduğu belirtiliyor. Cezaevlerinde kurulan sandıklar ve seyyar sandıklar haricinde toplam sandık sayısının ise 180 bin 65 olduğu anlaşılıyor. Bu sayıya yine YSK tarafından paylaşılan “Seçim Çevrelerine Göre Seçmen ve Sandık Sayıları” listesinden de ulaşmak mümkün.

YSK’dan edindiği bilgilere göre bu sayılardaki değişimlerin nedeni, seçmenlere ilişkin kesin listelerin sandık sayılarının belirtildiği tarihlerde netleşmemiş ve sandık birleştirme kararlarının henüz uygulamaya konulmamış olması.

İddia kapsamında dile getirilen farkın asıl nedeni gümrüklerde kurulan sandık sayısı

Buna ek olarak YSK’dan seçimlerde kurulan sandık sayılarına dair net bilgi de teyit.org tarafından talep edildi. Bunun üzerine 24 Haziran seçimlerinde sayımı yapılacak yurt içinde cezaevleri hariç 180 bin 65, cezaevlerinde 460, gümrüklerde 4 bin 98 ve yurtdışında 3 bin 386 sandık kurulduğu ifade edildi. Bu veriler ışığında sayımı yapılmak üzere kurulan toplam sandık sayısının 188 bin 9 olduğu anlaşılıyor.

 

Bunların dışında seyyar olarak bin 307 sandığın kurulmuş olduğu belirtildi. Ancak seyyar sandıkların bağlı oldukları ilçedeki bir sandıkla ilişkilendirilmiş oldukları ve asıl olarak bu sabit sandığın sayımının yapılacağı, seyyar sandıkların bu sayıma dahil edileceği belirtiliyor. Bu nedenle aslında 188 bin 9 sabit sandığa ait verilerin toplanmakta olduğunu ifade etmek mümkün.

Gümrüklerde kurulan sandıklara ilişkin olarak 30 Nisan 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan YSK’nın aldığı 333 numaralı karar incelenebilir. Öte yandan gümrüklerde kurulan sandık sayısına ilişkin verilere seçim öncesinde paylaşılan genelgeler veya yayımlanan kararlar arasında rastlanmadı. Buna karşın teyit.org’un YSK’dan edindiği ve gümrüklerde 4 bin 98 sandığın kurulduğuna dair bilgi geçtiğimiz seçimde gümrüklerde kurulan sandık sayısıyla karşılaştırıldığında arada ciddi bir farkın bulunmadığı anlaşılıyor. Nisan 2017’de düzenlenen referandum sırasında gümrüklerde 4 bin 178 sandık bulunuyordu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin