YSK ‘İstanbul’da seçimler yenilensin’ derse, CHP’nin planı 24 Haziran seçimleri olacak

İstanbul’da resmi olmayan sonuçlara göre CHP’li Ekrem İmamoğlu, AKP’li rakibi Binali Yıldırım’dan fazla oy alarak belediye  başkanlığı kazandı. Ancak AKP’nin itirazları nedeniyle henüz mazbatasını alamadı. AKP son olarak dün YSK’ya başvurarak seçimin yenilenmesini istedi.

Cumhuriyet’tin haberine göre, YSK’nın yenileme kararı vermesinin ardından CHP’nin nasıl bir tutum takınacağının partide görüşüldüğü belirtildi. Yıldırım’ın ‘seçimin mundar olduğu’ yönündeki açıklamalarının ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yardımcılarıyla bir araya geldi.

İlk değerlendirmede, yenilemenin gündeme gelmesi halinde 24 Haziran 2018’deki Cumhurbaşkanlığı seçiminin de yenilenmesine yönelik talepte bulunulması önerildi. CHP’de şu görüş dillendirildi: “Böyle karar aldırırlarsa o zaman Cumhurbaşkanlığı seçimi de murdar. İlk masaya süreceğimiz konu bu olur. O seçimlerde pek çok şaibe var.”

CHP yönetiminin, 24 Haziran’ın ‘usulsüz’ olduğu iddiasını, ‘Cumhurbaşkanlığının kamu kaynaklarını kullanması, CHP adayına verilen oyların geçersiz sayılması ve sahte seçmen’e dayandırdığı bilgisi verildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin