YSK, İstanbul seçimlerinin yenilenmesine karar verdi; AKP istediğini aldı!

Tr724 HABER MERKEZİ | İLKER DOĞAN

Yüksek Seçim Kurulu, 31 Mart’tan 36 gün sonra İstanbul seçimlerinin ‘sandık kurullarında usulsüzlük’ olduğu gerekçesiyle iptaline karar verdi. İptal kararı 7’ye karşı 4 oyla alındı. İstanbul 23 Haziran’da yeniden sandık başına gidecek. Ancak bu kez sadece büyükşehir belediye başkanlığı için oy kullanacak.

YSK, kararın ardından jet hızıyla İmamoğlu’nun mazbatasının da iptaline hükmetti. İmamoğlu’nun yerine İçişleri Bakanlığı tarafından Belediye Meclisi’nden bir isme yetki verilecek ve İstanbul 23 Haziran’a kadar bu isim tarafından yönetilecek. CHP karar sonrası Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyelerini olağanüstü topladı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ‘acilen’ Ankara’ya çağrıldı. İptal kararı sonrası dolar 6,12’ye yükseldi. Muhalefetin YSK’nın kararına itiraz hakkı bulunmuyor.

AKP rejiminin İstanbul’u öyle kolay kolay vermeyeceği belliydi. Daha seçim gecesinde ilk operasyonu devletin haber ajansı AA çekti. Ekrem İmamoğlu’nun oyları resmen karartıldı. Anadolu Ajansı, 13 saate yakın veri girişi yapmadı. Nihayet YSK, sayılan oylara göre kazananın Ekrem İmamoğlu olduğunu açıklamak zorunda kaldı.

HER DEFASINDA İMAMOĞLU KAZANDI!

Oylar defalarca sayıldı. Tekrar tekrar kontrol edildi. Her defasında Ekrem İmamoğlu önde çıktı. Aradaki fark kapanmadı. Ekrem İmamoğlu, 13 bin 781 oy farkla yarışı önde bitirdi. Mazbatası ise ‘zoraki’ de olsa seçimlerden 17 gün sonra verilebildi. Bu arada AKP, ‘olağanüstü itiraz’ hakkını kullandı.

İKTİDAR ‘SEÇİM YENİLENSİN’ İSTEDİ!

Yeniden yapılan sayımlardan istediği sonucu alamayan iktidar temsilcileri sonunda ‘seçimin iptalini’ istedi. Bu en yüksek perdeden dile getirildi. AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘seçim sonuçlarının milletin içine sinmediğini’ söyleyerek, iptalini istedi. En son iki gün önce, “İstanbul seçimlerinde şaibe var, yenilenmeli!” diyerek YSK’ya açıktan talimat verdi.

SANDIK KURULLARINDA USULSÜZLÜK İDDİASI

Ve beklenen oldu. Oylar defalarca sayılmasına ve her defasında CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu’nun önde çıkmasına rağmen YSK, skandal bir kararla 31 Mart’tan 36 gün sonra ‘iptal’ kararı aldı. Kararın 7’ye karşı 4 oyla alındığı öğrenildi. Yedi üye, sandık kurullarının oluşumunun usulsüz olduğu ve seçimin sonucunu etkilediği, sayım cetvellerinde hatalar olduğu gerekçesiyle iptal yönünde oy kullandı. İstanbullular 23 Haziran’da yeniden sandık başına gidecek. Ancak bu kez 4 değil, tek pusula olacak; büyükşehir belediye başkanlığı pusulası… YSK’nın çok tartışılacak kararı sonrası dolar bir anda 6,12’yi gördü.

CHP, NE YAPACAK?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, YSK’nın İstanbul seçimlerinin iptaline ilişkin kararı sonrası Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyelerini olağanüstü topladı. Bu arada İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve il başkanı Canan Kaftancıoğlu ‘acil’ olarak Ankara’ya çağrıldı. CHP seçime girmeye karar verirse yine Ekrem İmamoğlu ile yarışacak. Ancak AKP’nin adayının Binali Yıldırım olup olmayacağı net değil.

İLÇE SEÇİMLERİ İPTAL EDİLMEDİ

Bu arada, YSK, sadece İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini iptal etti. İlçe belediye başkanlıkları ya da belediye meclisi seçimi konusunda bir iptal kararı verilmedi. YSK, ilçelerden sadece Maltepe ve Büyükçekmece için yapılan iptal istemlerini karara bağlayacak. Bu karar ise bugün açıklanacak.

Ekrem İmamoğlu’ndan ilk açıklama: Her şey çok güzel olacak

CHP milletvekili Bekaroğlu: Bu karar rezalettir, hukukun katlidir

YSK’nın iptal kararına tepki gösteren, CHP milletvekili Mehmet Bekaroğlu YSK’nın kararı icin “Bu bir rezalettir, hukukun katlidir. Türkiye demokrasisi büyük bir darbe almıştır.” dedi.

AKP’nin itirazları neler?

AKP’nin “tam kanunsuzluk” itirazı “Kısıtlı seçmen” iddialarına ve “Sandık kurullarının teşkili”ne dayanıyordu. CHP, cumartesi günü YSK’nin kısıtlı seçmenlere dair araştırmasını tamamladığını ve kısıtlı seçmen sayısının AKP’nin iddia ettiği üzere 41 bin 132 değil 776 olduğunu açıklamıştı.

Sandık kurullarının teşkili konusunda ise 19 bin 623 sandık başkanı ve üyesinin kamu görevlisi olmayanlardan oluşturulduğu iddia edildi.

Dün İstanbul seçimlerine ilişkin yürütülen “usulsüzlük” soruşturmasında 43 sandık kurulu başkan ve üyesi sözde “fetö’yle irtibatlı olmakla” suçlandı. Suçlamaya gerekçe olarak şahıslardan 2’sinin “ByLock kullanması”, 41’inin ise “Bank Asya’ya para yatırması” iddiası gösterildi.


YSK’nın önüne 5 otobüs çevik kuvvet polisi

Karar sonrası Yüksek Seçim Kurulu binası önüne 5 otobüs çevik kuvvet polisi getirildi, polis bölgeyi bariyerlerle kapattı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin