Yolsuzluk iddiaları ve Esed’i ziyaret istifa getirdi, AKPM yeni başkanı Kyriakides

MEHMET DİNÇ, STRAZBURG Tr724

Esed’i ziyaret etmesi ve Avrupa Konseyi içerisindeki yolsuzluk iddiaları sebebiyle ağır eleştiriler karşısında 6 Ekim’de istifa eden İspanyol parlamenter Pedro Agramunt’un yerine AKPM başkanlığına Kıbrıs Rum Kesiminden Stella Kyriakides seçildi.

Litvanyalı meslektaşı Emanuel Zingeris’i 88’e karşı 132 oy ile geçen Kyriakides, 1949 yılında kurulan AKPM’nin 30. Başkanı olurken 3. kadın başkanı oldu.

Kyrikiades başkan seçildikten sonra yaptığı konuşmada, Avrupa Konseyi’nin uluslararası arenada itibar kaybettiğine değinerek “bu seçim meclisin güvenirliği ve dürüstlüğünün sorgulandığı bir dönemde yapıldı, başta kendim olmak üzere meclis için zor ve sorumlulukların ağır olduğu bir dönem” açıklamalarını yapti. Başkanlık kararını , insan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğü konusundaki inancı ve yorulmadan çalışma isteği ile açıklayan Kyriakides yolsuzluklara karşı yorulmadan şeffaf bir şekilde çalışacağı sözünü verdi.

1956 yılında Nicosia’da dünyaya gelen Kyriakides, Manchester üniversitesinde psikoloji eğitimi aldı. 2006 yılında Kıbrıs parlamentosuna seçildi. 2013-2015 yılları arasında Avrupa Konseyi Konseyi’nin “Nefrete Hayır, Çocuklara karsı Cinsel İstismarı önleme kampanyalarında ve Çocuk Haklarından Sorumlu komisyonlarda olarak görev yaptı.

Siyasi kriz ve yolsuzluk iddiaları, istifayı getirdi

Mart ayında, Rus vekillerle Suriye’de Esed’i ziyaret eden eski başkan Pedro Agramunt “yaptığım hataydı özür dilerim” açıklaması yapsa da Mayıs 2017’de yetkileri elinden alındı. 8 Ekim’de başlayan AKPM’nin kış oturumunda Agramunt’un görevden alınması için oturum düzenlenmesi planlanıyordu. Agramunt 6 Ekim Cuma günü istifasını açıkladı.  2016 Ocak ayında başkan seçilen Agramunt, bir buçuk yıl yürüttüğü AKPM başkanlığından istifa etti. Diğer taraftan Avrupa Konseyi içinde sorun haine gelen yolsuzluk iddiaları kurumun itibarını zedelemeye devam ediyor.

Milano savcısının iddiasına göre, Azerbaycan hükümeti, aleyhinde çıkacak raporu engellemek için İtalyan parlamentere 2 milyon Euro rüşvet verdi. Bu iddia, bünyesinde uluslararası itibarı olan yolsuzlukları araştırma komisyonu GRECO gibi bir kurumu barındıran Avrupa Konseyi için ciddi itibar kaybı demekti. Milano savcılığının yürüttüğü soruşturmada İtalyan vekil Luca Volonte, dönemin AKPM başkanı Agramunt ve bazı üyelerin de isimleri vermişti.

Meclis bünyesinde bir türlü oluşturulamayan yolsuzlukları araştırma komisyonu, şüpheleri daha da artırdı. Avrupa Konseyi Genel sekreteri Thorbjorn Jagland medya üzerinden açıkça bu konunun uzatıldığını uluslararası bir komisyonun kurulması gerektiği belirtirken, Agramunt birkaç gün için yine medya üzerinden cevap vermişti. Yolsuzluk iddialarının açıklığa kavuşması konusunda henüz tatmin edici bir sonuç çıkmadı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin