Yine hüsran; devlet kazandı, memur kaybetti!

HABER ANALİZ | YUSUF DERELİ

Memur ve memur emeklilerinin merakla beklediği toplu sözleşme görüşmeleri bitti. Masadan çıkan zam oranı büyük hayal kırıklığına neden oldu. Zira açıklanan zam oranları resmi enflasyonun bile çok altında kaldı. Devlet (işveren) ve sendikalar kazandı; memur ve memur emeklisi yine kaybetti!

Türkiye’de ‘bazı’ şeyler hiç değişmiyor. Mesela işçi ve memur her zaman kaybediyor!
Memur ve memur emeklisinin maaşına 2022’nin ilk altı ayı yüzde 5, ikinci altı ayı yüzde 7, 2023’ün ilk altı ayı yüzde 8, ikinci altı ayı yüzde 6 ve enflasyon farklarından oluşan zam yapıldı. Memur Sen Başkanı Ali Yalçın’a göre bu bir zafer!

Peki gerçekten öyle mi?

Zam oranları tam bir hayal kırıklığı çünkü Memur-Sen ve Türkiye Kamu-Sen, taban aylığa 600 lira seyyanen zam, 2022’de yüzde 21, 2023’te yüzde 17, iki yılda yüzde 6 refah payı artışı talebiyle masaya oturmuştu.

Memur-Sen’in sosyal medya hesabından yapılan paylaşımlda, “Memur-Sen ne mi istiyor? 2022 için % 21 + 600 ₺ + % 3 Refah Payı; 2023 için % 17 + % 3 Refah Payı artışı istiyor. Bu teklif; adalet diyor, emeğin hakkı budur diyor.” ifadeleri kullanılmıştı.

Esasında Memur-Sen ortalama 5 bin 100 lira civarında olan memur maaşına 2022 için yüzde 32,6, bir yıl sonrası için ise yüzde 20.5 zam istediği anlamına geliyor. İki yılda kümülatif zam talebi oranı yüzde 60.

Hükümetin ilk teklifi ise birinci yıl yüzde 5+ yüzde 6 (yüzde 11,3), ikinci yıl yüzde 6+ yüzde 6 (yüzde 12,3) ve 2 yıllık kümülatif yüzde 25’ti!

Peki memurlar ne kadar zam aldı?

2022 yılı için yüzde 12,3, bir yıl sonrası için yüzde 14,4! İki yıl için kümülatif olarak yüzde 60 talebiyle oturan Memur Sen, aldığı yüzde 28,6’lık zam oranını başarı olarak kabul ediyor.
Hükümet iki yılda toplam 3,6 puanlık bir artış yaptı. Memur Sen ise iki yıl için kümülatif olarak yüzde 32 indirime gitti!

Rakamlar ortada; kazanan kim?

SABAH GAZETESİ, MEMURLA DALGA GEÇİYOR

Meselenin bir de enflasyon boyutu var. Resmi rakamlara göre bile enflasyon oranı yüzde 19. Gerçek enflasyon oranı ise EnaGrup gibi bağımsız enflasyon araştırma şirketlerine göre en iyi ihtimalle yüzde 35’lerde…

6,4 milyon memur ve emeklisine yapılan zam oranı ise gelecek yıl için yüzde 12,3! Ancak buna rağmen iktidara yakın gazeteler memura ‘enflasyon oranının üzerinde’ zam yapıldığını yazabiliyor. Sabah gazetesi, bugünkü ‘Tarihi zam’ manşetinde ‘memur ve memur emeklisine enflasyonun üzerinde zam yapıldığını’ yazdı!

Enflasyonun TÜİK’e göre bile yüzde 19 olduğu ülkede yapılan yüzde 12’lik zam nasıl enflasyonun üzerinde oluyor?

Özetle; memur yine işveren (devlet) ve sendika arasında sıkışıp kaldı. Yıllık gerçek enflasyonun yüzde 35’lerde olduğu ülkede memura yüzde 12,3 zam yapıldı. Ve bu da ‘tarihi zam’ olarak sunuldu…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin