Yıllar geçti hasret bitmedi !

HABER-YORUM | HASAN CÜCÜK 

Günümüz futbolunda artık şampiyon adaylarının sayısı bir elin parmaklarını ulaşmıyor. Avrupa’nın 5 büyük liginde neredeyse sezon öncesinden hangi takımın şampiyon olacağını tahmin eder hale geldik. Almanya’da Bayern Münih, İtalya’da Juventus, Fransa’da PSG ve İspanya’da Barcelona veya Real Madrid adını sezon öncesinden şampiyon diye yazsanız yanılmıyorsunuz. Bir tek İngiltere Premier Lig’de durum biraz farklı. Alex Ferguson’un emekli olması ve zengin desteğini arkasına alan kulüp sayısının artması şampiyon adaylarının sayısı çoğalttı. Bir zamanlar şampiyonluk denince bulundukları ligde akla gelen takımların şampiyonluk rüyası ise ertelendikçe erteleniyor. Bu rüyayı gerçeğe dönüştürmeye bu sezon yakın iki takım bulunuyor.

İngiltere Premier Lig’de 17 hafta sonunda Liverpool yılların hasretini dindirecek bir başarıya doğru hızla ilerliyor. Watford’u Mısırlı yıldızı Muhammed Salah’ın iki golüyle geçen Liverpool puanını 49’a yükseltti. 17 maçın sadece birinde berabere kalıp, 16’sını kazanan Jürgen Klopp’un öğrencileri, en yakın takipçileri Leicester City’nin haftayı beraberlikle kapatmasıyla puan farkını 10’a çıkardı. 1989-90 sezonunda 18. şampiyonluğuna ulaşan Liverpool bir daha ligin zirvesini göremedi. Açık ara İngiltere’de en fazla şampiyon olan takım unvanını Alex Ferguson’un Manchester United’ına kaptırdı. 1990’da Liverpool’un 18, United’ın ise sadece 6 şampiyonluğu vardı. 2013’te Alex Ferguson emekliye ayrılıp giderken United’in 19, Liverpool’un ise hala 18 şampiyonluğu vardı. Liverpool 1992’de start alan Premier Lig’de hiç zirveyi göremedi. 2002, 2009 ve 2014’te ligi ikinci sırada tamamlamayı başardılar ama beklenen şampiyonluk bir türlü gelmedi. Bu yıl ise Liverpool rüzgarı oldukça sert esiyor. 17 maçlık maraton sonunda ortaya çıkan manzara, Liverpool için ‘o sene bu sene’ olacağı yönünde.

Portekiz’in 3 büyük takımından biri olan Sporting Lizbon, şampiyonluk hayallerini 2002’den beri ertelemeye devam ediyor. Benfica ve FC Porto ile sadece Portekiz’in değil Avrupa’nın da hatırı sayılı kulüplerinden biri olan Sporting, 18’inci ve son şampiyonluğu 2001-02 sezonunda yaşadı. Sporting Lizbon’un yarışta geriye düştüğü dönemde şampiyonluğun adresi Benfica ve FC Porto oldu. 2002’den sonra tam 6 kez ligi ikinci sırada bitirdi ama şampiyonluk hasretini dindiremedi. Bu sezonda gidişat Sporting açısından iç açıcı gözükmüyor. Yine Benfica ve FC Porto’yu geriden takibe devam ediyor. O senenin bu sene olması oldukça uzak bir ihtimal.

İtalya Serie A’da şampiyonluğun son 8 yılda adresinin sadece Juventus olması, diğer kulüpler yarışta figüran haline getirdi. İnter ve Milan gibi bir zamanların zirve takımları için bile şampiyonluk uzak ihtimal olmaya başladı. 1986-90 arasında Maradona’nın gelmesiyle Serie A’ya damga vuran Napoli, 4 yılda iki şampiyonluk yaşadı. 1990’da son kez zirveye çıkan Napoli için bir daha şampiyonluk hayal oldu. 2000’li yılların başında iflas edip Serie C1’e kadar düşen Napoli, 2015-19 arasında yeniden zirveye yaklaştı ama Juventus engeline takıldı. Bu sezon ise son 4 yılı aratan bir performans ortaya koyuyor. Bırakın şampiyonluğu ilk 4 bile uzak ihtimal.

İspanya La Liga’da şampiyonluk Barcelona – Real Madrid arasında gidip gelirken, üçüncü bir takım olarak bu seriyi en son 2014’te Atletico Madrid bozmuştu. Barcelona ve Real Madrid ile birlikte La Liga’dan hiç düşmeyen üç takımdan biri olan Athletic Bilbao, İspanya tarihinin en başarılı dördüncü takımı konumunda bulunuyor. Son şampiyonluğunu 1983-84 sezonunda yaşayan Athletic Bilbao için o tarihten sonra zirve hayal oldu. 8 kez La Liga’yı zirvede tamamlayan Athletic Bilbao’nun değişmeyen tek özelliği ise; kadrosunda yabancı oyuncuya yer vermemesi oldu. 35 yıllık şampiyonluk ise hasreti bitecek gibi gözükmüyor.

Fransa Ligue 1 artık Paris Saint Germain’in (PSG) hegomanyasında olmasına rağmen en çok şampiyon olan takım sıralamasında hala St. Etienne var. Hem de son şampiyonluğunu 1980-81 sezonunda görmesine rağmen. Ligde 10 şampiyonluğu bulunan St. Etienne için şampiyonluk telaffuz bile edilemeyecek kadar uzak bir kavram. Bu sezonda sıradan bir takım olarak Ligue 1’de mücadelesini veriyor. St Etienne’nin 10 kez şampiyon olduğu Ligue 1’de Marsilya’nın 9, PSG’nin ise 8 şampiyonluğu bulunuyor. Birkaç yıla Fransa Ligue 1’de en fazla şampiyon olan takım sıralamasında St Etienne’nin olmayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bundesliga’da tıpkı Serie A’nın izinden gidip şampiyonluğu bir takımın üzerine tapuladı. Bu takım son 7 yıl üste üste zirvede bitiren Bayern Münih. Bundesliga’nın elbette sadece Bayern Münih’ten ibaret olmadığı yıllar da vardı. 1970-77 arasında esen fırtınanın adı Mönchengladbach’tı. Bu süreçte tam 5 kez şampiyon olan Mönchengladbach’ın, 1977’den sonra suskunluk yılları başladı. Bu sezon Bayern Münih’in teklemesiyle Bundesliga’da şampiyonluk yarışı heyecanlı hale gelirken, Mönchengladbach’ta topladığı puanlarla zirvede bulunuyor. 42 yıllık hasreti dindirmeye en yakın olduğu sezonlardan birini yaşıyor. Önünde daha uzun bir maraton var. Ancak bu performansını sezon sonuna kadar sürdürürse hem Bayern hegomonyasını yıkar, hem de şampiyonluk hasretini dindirir.

Şampiyonluk hasretiyle yanıp tutuşan bir takım da Süper Lig’de bulunuyor. Bu takım Trabzonspor. 1976-84 arasında tam 6 kez şampiyonluk yaşayıp adının önüne ‘Karadeniz Fırtınası’ unvanını ekleten Trabzonspor bu sezon Ünal Karaman yönetiminde zirveye tutunmaya devam ediyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin