Yeşiller Meclis Grup Başkanı: AB kendisini bir otokrata teslim etti

Almanya Yeşiller Meclis Grup Başkanı Katrin Göring-Eckardt, Suriyeli mülteciler ve Türkiye’nin tavırları ile ilgili değerlendirme yaparken Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı hedef aldı.

Göring-Eckardt, Almanya’da  yaşayan sığınmacılarla ilişkilerde daha açık olunmasını talep etti. Göring-Eckardt, “AB kendisini Türkiye-Suriye sınırında sadece teröristleri değil sığınmacıları da hedef alan bir güvenlik duvarına sahip olan bir otokratın ellerine teslim etmiş oldu.” dedi.0,,19436859_403,00

Bavyera Eyaleti Maliye Bakanı, Hristiyan Sosyal Birlik Partili Markus Söder ise haftalık Der Spiegel’e yaptığı açıklamada, Almanya’nın aile birleşimini sağlamak yerine önümüzdeki üç yıl içinde yüzbinlerce sığınmacıyı ülkesine göndermesi gerektiğini savundu. Söder, ne kadar istenirse istensin, farklı kültürlerden gelen bu kadar çok insanın başarılı bir biçimde Almanya’ya entegresyonunun sağlanamayacağını ileri sürdü.

Söder İçişleri Bakanlığı’nın tahminlerine göre Irak ve Afganistan’da güvenli bölgeler bulunduğunu belirterek, sığınmacıların buralara gönderilebileceğini ifade etti. Hristiyan Sosyal Birlik Partili politikacı, “Suriye’deki savaş da günün birinde bitecek.” dedi.

Sağ popülist Almanya İçin Alternatif’in Genel Başkanı Fraue Petry ise Federal Göç ve Mülteci Dairesi’nin ‘Sığınmacıları geri gönderme dairesine’ dönüştürülmesini istedi. Petry iltica başvurusu reddedilenlerin Avrupa sınırları dışındaki bir ada ya da bölgeye gönderilmesi gerektiğini savundu.

Mülteci anlaşmasına eleştirikatrin göring-eckardt

Göring-Eckardt Neue Osnabrücker Zeitung’a verdiği demeçte, hali hazırda incelemeye alınmamış çok sayıda sığınmacı başvurusu olduğunu hatırlattı. Yeşiller Partili politikacı çok uzun süredir Almanya’da yaşayan 100 bin sığınmacıya oturma izni verilmesi gerektiğini belirtti. Bazı kesimlerin ‘böylece potansiyel teröristlerin desteklenmiş olacağı’ yönündeki eleştirilerini de geri çeviren Göring-Eckardt, “Ben güvenlik birimlerinden şüphelileri aldıkları oturma izni statüsünden bağımsız biçimde teşhis etmelerini bekliyorum.” şeklinde konuştu. (Deutsche Welle Türkçe)

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin