Yerli otoda algı oyunu: Millete ‘yerli’, gazetecilere ‘Çinli’

HABER-İNCELEME | YUSUF DERELİ

AKP iktidarının medya gücüyle kamuoyunu yanıltmasının son örneği yerli otomobil gündemden düşmüyor. Açıklamalara bakılırsa yüzde 100 yerli olacaktı. Ardından yerlilik oranı yüzde 51’e çekildi. Gelinen noktada, otomobilin ne tasarımı Türkiye’ye ait, ne bataryası, ne motoru ne de aracın entegrasyonu!

Bir ay önceki şaşaalı tanıtım toplantısında bizzat TOGG’un CEO’su Gürcan Karakaş, yerli otomobilin en önemli parçalarından biri olan bataryanın sıfırdan üretildiğini söyleyerek, “Batarya tamamen bize ait.” demişti. Önceki gün gazetecilere ise ‘bataryanın Çin’den alınacağını’ açıkladı. Karakaş, “Motor için Bosch ile görüşüyoruz. Batarya için Çin’le anlaşacağız. Araç entegrasyonu için Alman EDAG’ı seçtik. Myra, şasi sistemleri konusunda partnerlerimizden birisi. Tasarım için İtalyanlarla anlaştık.” dedi. Kamuoyu soruyor; bu otomobilin neresi yerli?

Öyle bir tanıtım yapıldı ki, ‘dünyanın en iyi elektrikli yerli otomobili’ üretilecek diye düşündü kamuoyu. İtalyan Pininfarini firmasından alınan 3 otomobil sanki Türkiye’deki ‘olmayan’ yerli otomobil fabrikasında üretilmiş gibi anlatıldı. Yüzde 100 yerli olacaktı. Sonra oran yüzde 51’e çekildi. Tanıtımın ardından sipariş yağdığı yazıldı iktidar medyasında. İktidar medyasına göre dünya markası otomotiv devleri o kadar korkmuştu ki, elektrikli otomobil üretim planlarını bile öne almıştı! Zira pazarı Türkiye’nin ‘yerli’ otomobiline kaptırmak istemiyorlardı! Aradan sadece 1 ay geçti. Peki bugün durum tam olarak nedir?

BİR AY ÖNCE: BATARYASI TAMAMEN BİZE AİT

27 Aralık’ta, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katıldığı bir tanıtım toplantısı düzenlenmişti. Söz konusu toplantıda bizzat TOGG’un CEOS’su Gürcan Karakaş, yerli otomobilin bataryasının sıfırdan üretildiğini ve tamamen Türkiye’ye ait olduğunu açıkladı. Milyonların gözünün içine baka baka… Karakaş, “Fikri mülkiyeti yüzde 100 bizim olan bir otomobilden bahsediyoruz. 500 km menzil ve 30 dakikanın altında şarj edilebilir olacak. Bataryasını sıfırdan geliştirdik, tamamen bize ait.” dedi.

ÖNCEKİ GÜN: BATARYA İÇİN ÇİN’LE ANLAŞTIK!

Millete konuşurken otomobilin bataryasının yüzde 100 yerli olduğunu anlatan Gürcan Karakaş, önceki gün otomobil gazetecilerinin sorularını cevapladı. Gazetecilerin sorusu üzerine, “Aracın bataryası için Çin ağırlıklı 6 firma ile gizlilik sözleşmesi imzaladık. Bunlardan biri ile anlaşacağız.” diyor Karakaş. Halbuki daha bir ay önce kameraların karşısına geçerek bataryanın yüzde 100 yerli olduğunu söylemişti!

TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, fabrika inşaatı için çalışmaların başladığını, mayıs ayında temel atılacağını ve kaba inşaatın 12 ay içinde biteceğini öngördüklerini söyledi.

TASARIM İTALYAN, MOTOR ALMAN, OTOMOBİL YERLİ!

Sorun sadece bataryanın Çinli olması da değil. Gürcan Karakaş, otomobilin elektrikli motoru için de Alman Bosh’la görüştüklerini anlattı. Motor da yerli olmayacak yani! Peki tasarım; onun için de İtalyanlarla anlaşmaya varılmış. Malum tanıtımda kullanılan 3 otomobilin alındığı Pininfarini firması tasarlayacak otomobilleri. Karakaş, “Araç entegrasyonu konusunda teknoloji partneri olarak Alman mühendislik firması EDAG’ı seçtik. Myra, İngiltere’nin kabul gördüğü, özellikle mekanik akşamlarda şasi sistemleri konusunda partnerlerimizden birisi.” ifadelerini kullandı. Bu arada hatırlatalım, fabrikayı da Brezilyalı Rocha kuracak!

FİYATI NE OLACAK?

Fiyat konusu da sorulmuş Gürcan Karakaş’a… Tanıtım toplantısında sonra özellikle yandaş medyada fiyatın 150-200 bin arasında olacağı yazılmıştı. Karakaş, önceki günkü toplantıda fiyat açıklamanın doğru olmayacağını anlattı. Ardından, “Ancak piyasadaki C-SUV segmentinde yer alan ve içten yanmalı motorlarla çalışan klasik otomobillerle rekabet edebilir düzeyde olacak.” diyor. Karakaş’ın bahsettiği otomobiller 250 bin TL’den başlıyor 400 bin TL’ye kadar çıkıyor. Bu otomobil ‘ücretli’ yani maaşla çalışan vatandaşlar için üretilmiyor!

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin