Yer kalmadı; yemekhaneler bile yoğun bakım servisine dönüştürülüyor

Türkiye’de vaka sayısı her geçen gün artarken kamu ve üniversite hastanelerinde sürekli yeni Kovid-19 servisleri açılıyor. Afyonkarahisar Devlet Hastanesi’nde yemekhanesi ve Bartın Devlet Hastanesi’ndeki fizik tedavi merkezi yoğun bakım servisine dönüştürülürken Ankara’da kapatılan Zekai Tahir Burak Hastanesi ile Numune Hastanesi yeniden açılıyor.

Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre, 60 yoğun bakım yatağı bulunan Afyonkarahisar Devlet Hastanesi’nde yemekhanenin de 30 yataklı yoğun bakım ünitesine dönüştürülmesi için ihale düzenlendi. “Hastanemiz B Blok 6’ncı Kat Yemekhanesi ve Çevresinin 30 Yataklı Yoğun Bakım Ünitesine Çevrilmesi İşi” adı altında düzenlenen ihaleyi 1 milyon 770 bin TL’ye EKE Mimarlık ve Mühendislik Şirketi aldı. Şirketle hastane arasında 10 Mart tarihinde imzalanan sözleşmeyle tadilat işlerinin 90 günde tamamlanması gerektiği belirtildi.

VAKA SAYILARI ARTTIKÇA KAPATILAN HASTANELER YENİDEN DEVREYE SOKULUYOR

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Ankara Şubesi Eşbaşkanı Nazan Karacabey, Ankara Şehir Hastanesi’nin açılmasıyla birlikte kapatılan hastanelerin, vaka sayılarındaki artış nedeniyle yeniden devreye sokulduğunu belirterek şunları söyledi:

“Ankara Bilkent Şehir Hastanesi’nin açılmasıyla kapatılan Zekai Tahir Burak Hastanesi ile Numune Hastanesi’nin yeniden devreye sokulduğunu biliyoruz. Kapatılmaması için mücadele verdiğimiz bu hastaneler, önceki aylarda da artan vaka sayısı ve yoğun bakım ihtiyacı için kullanılmıştı. İbn-i Sina Hastanesi’nde de iki katın Covid-19 servisi olarak hazırlandığı söyleniyor. Ağır hasta sayısı artıyor ve buna paralel olarak Covid-19 klinik ve yoğun bakım sayısı artıyor.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin