Yeni Zelanda’daki cami katliamlarının sanığı suçsuz olduğunu iddia etti

Yeni Zelanda’nın Christchurch kentindeki yaptığı katliam ile iki camide 51 kişiyi öldüren ve bunu Facebook’tan canlı yayınlayan Brenton Tarrant, hakkındaki terörizm dahil 92 suçlama ile ilgili suçsuz olduğunu iddia etti.

Mahkemeye, Auckland kentindeki yüksek güvenlikli Paremoremo hapishaneden video bağlantısıyla katılan Avustralyalı Tarrant, avukatları aracılığıyla kendisine yöneltilen 51 cinayet, 40 cinayete teşebbüs ve terör eyleminden suçsuz olduğunu iddia etti.

Raporlara göre sanığın akıl sağlığı yerinde

Euronews’in haberine göre, yetkili kurumlardan gelen raporlar ırkçı görüşlere sahip Brenton Tarrant’ın yargılanmasına engel teşkil edecek bir akıl sağlığı rahatsızlığı olmadığını gösterdi. Yüksek Mahkeme Hakimi Cameron Mander, ‘‘Tarrant’ın zihinsel sağlık değerlendirmesi tamamlanmıştır. Davacının savunma yapma, avukatlarına bilgi verme ve mahkemeye yanıt verme konusunda herhangi bir sorunu yoktur.’’ ifadelerini kullandı. Yargıç Mander, Tarrant hakkındaki davanın 4 Mayıs 2020’de başlamasına hükmetti.

15 Mart 2019 tarihinde gerçekleşen katliamda 51 kişi hayatını kaybetmiş, 3’ü Türk 49 kişi de yaralanmıştı. Olayda ağır yaralanan Zekeriya Tuyan, tedavi gördüğü yoğun bakım ünitesinde 48 gün sonra hayatını kaybetmişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin