Yeni tartışma: Asgari ücret yeterli mi?

HABER İNCELEME | YUSUF DERELİ 

Yeni asgari ücretin açıklanmasının ardından tartışmalar da başladı. İktidar ve yandaşlarına göre 2 bin 825 lira 90 kuruş geçinmek için yeterli. Sosyal medyada da iktidar yanlısı hesaplar bazı komik rakamlar paylaşarak asgari ücretin fazla bile olduğunu söylüyor. Muhalefet ve işçi temsilcilerine göre söz konusu rakamla geçinmek mümkün değil. 

Veri araştırmaları merkezi geçtiğimiz yıl bir araştırma sonuçlarını açıklamıştı. Buna göre 2 yetişkin 2 çocuktan oluşan ve doğalgazlı bir evde kiracı olarak oturup 2 cep tep telefonu kullanan bir hanenin aylık kira ve fatura gideri 2019’da 1.515 lira olarak hesaplanmıştı. Son bir yılda kira, elektrik, su ve doğalgaza gelen zamlar dikkate alındığında bugün rakamın 2 bin lira civarında olduğu tahmin ediliyor. Bu rakama mutfak ve pazar masrafları ile eğitim, sağlık ve ulaşım giderleri dahil değil! Bu bilgiyi aklınızın bir köşesinde tutun… 

Türkiye genelinde ortalama kira ücreti Hürriyet Emlak ve Endeksa.com tarafından bu yılın şubat ayında 1.286 lira olarak açıklanmıştı. Son 6 ayda ev fiyatları ve kiralara yüzde 40’ın üzerinde zam geldi. Söz konusu rakamın bugün 1500 liranın bile üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Ancak biz rakamı yine de 1.286 lira olarak kabul edelim. 2+1 ev için elektrik, su, doğalgaz ve telefon faturaları ise yine ortalama 650 TL civarında tutuyor. 

TENEKE PEYNİR 50 LİRA!

Eğitim, sağlık ve ulaşım masrafları ise en az 500 TL. Çocuklarını kursa gönderen aileler için rakam daha da yüksek. Pazar ve mutfak içinse aylık 800 lira ayırmak zorundasınız. 5 litrelik yağın fiyatı 70 lira oldu. Çayın kilosu 32 lira. Bir kolu yumurta 30 liraya dayandı. Bir litre süt 6 lira. Unun kilosu 5 lirayı geçti. Makarnanın kilosu bile 7 liraya çıktı. Teneke peynir 50 lira oldu. 

Ev kirası, faturalar, pazar-mutfak, eğitim ve sağlık… Bütün bunları alt alta koyduğunuzda 3.236 TL’ye ulaşıyorsunuz. Söz konusu rakamın içerisinde ekstra masraflar yok. Otomobilinizin sigortası, kaskosu, yakıtı, bakımı ya da tatil masraflarınız listeye dahil değil. Onları da dahil ettiğiniz zaman rakam daha da yukarı çıkıyor. Bu şartlarda 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak belirlenen asgari ücretle insanlar nasıl geçinecek?

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin