Yeni Focus; takdiri hak ediyor

Tr724 OTOMOBİL | YUSUF DERELİ

Ford Avrupa Ürün Geliştirme Başkan Yardımcısı Joe Bakaj, Yeni Ford Focus’u “Şimdiye dek yarattığımız en iyi otomobil.” sözleriyle tanımlamıştı. Otomobili incelemeye başladığınızda sınıfının lideri Golf’e çok ciddi bir alternatif haline geldiğini görüyorsunuz. Sürüş dinamikleri ve konforu ile öne çıkan Yeni Focus, teknolojik donanımıyla da takdir edilmeyi hak ediyor

Ford’un efsane modeli Focus deyim yerindeyse sıfırdan tasarlandı. İlk pazara sunulduğu 1999’dan bu yana bütün dünyada 16 milyonu aşan satış adetiyle Focus, yeni tasarımı ve geliştirilen sürüş dinamikleriyle dikkat çekiyor. Selefine göre daha sportif ve agresif çizgilere sahip olan ve akıllı teknolojilerle donatılan otomobil, kullanıcısına ‘daha güvenli ve daha konforlu’ bir yolculuk vaad ediyor. Yeni Focus, markanın ‘insan odaklı tasarım’ felsefesinin ete kemiğe bürünmüş hali. Adaptif Hız Kontrol Sistemi, otomobilin önündeki araçlarla güvenli sürüş mesafesini korumasını sağlıyor. Yaya ve Bisikletli Algılama Özellikli Çarpışma Önleme Yardımcısı, muhtemel bir risk anında sizi uyarıyor ve zamanında tepki veremezseniz sizin yerinize fren yapıyor. Otomobilin arka tarafı biraz Volvo’nun tasarımını anımsatıyor. Arka stopların arasındaki tek harflerle uygulanan büyük ‘F O C U S’ yazısı hemen gözünüze çarpıyor.

PERFORMANS VE KONFOR BİR ARADA

Otomobilin iç tasarımı da kendi sınıfında iddialı. Geniş, ferah bir yaşam alanı var. Arka diz mesafesi de uzayan aksları nedeniyle oldukça iyi. Ancak otomobilin fiyatına bakınca ‘malzeme kalitesi daha iyi olabilirdi’ diyorsunuz. Yeni Focus’un tasarımı tamamen değişti. Ancak asıl değişiklik hiç şüphe yok ki motor performansı ve sürüş dinamiklerinde yaşandı. Yeni Focus’un, Ford’un genlerini iliklerine kadar yansıttığını söyleyebiliriz. Sürüş dinamikleri, konforu ve sürücü koltuğuna oturup gaz pedalına dokunduğunuzda aldığınız his harika… Bu konuda Golf’ten bir adım önde olduğunu söylemek yanlış olmaz.

8 İLERİ OTOMATİK

Ford’un ard arda yılın motoru seçilen 1.0 Ecobost’u, yeni modelde de görev yapacak. Ayrıca 1.5 atmosferik benzinli ve 1.5 dizel motor seçenekleri de var. Yeni Ford Focus, 6 ileri manuel ve 6 veya 8 ileri otomatik şanzıman seçenekleriyle satılıyor. 1.5 atmosferik motor 123 beygir güç üretiyor. Torku, yani tekerlekleri döndürme gücü ise sadece 150! Fabrika verilerine göre 6 ileri otomatik vitesli versiyonu sıfırdan 100’e 12.4 saniyede çıkıyor. Kötü bir rakam!

1.0 ECOBOST: KÜÇÜK CANAVAR!

3 silindirli 1.0 litrelik Ecobost ise 125 HP güç üretiyor. Tork değeri 170. 8 ileri otomatik yeni şanzımanla sıfırdan 100’e 11.2 saniyede çıkıyor. Alt devirlerde ivmelenmesi 1.6 atmosferik motora göre çok daha iyi. Ayrıca vergi avantajı da bonusu! 8 ileri otomotik 1.5 dizel motor ise 120 beygir güç ve 300 NM Tork üretiyor. Sıfırdan 100’e 10.2 saniyede çıkıyor. Son derece iyi bir rakam. Sakin kullanımda 1.5 atmosferik benzinli seçeneği 100 km’de (kara) 7, 1.0 Ecobost 6, 1.5 dizel ise ortalama 5 litre yakıt tüketiyor.

HERŞEYİN BİR BEDELİ VAR…

Peki Yeni Focus’un fiyatı ne kadar? Türkiye’de 5 farklı modelde satışa sunuldu Yeni Focus. Trend X, Titanium, ST-Line (1.0 Ecobost), lüks odaklı Vignale ve crossover esintileri taşıyan Active… Giriş modeli olan Trend X’in fiyatı 135 bin liradan başlıyor. Opsiyonlarla birlikte en dolu modelin fiyatı 220 bin lirayı buluyor. Evet Yeni Focus takdiri hak ediyor ancak bu kadar parayı hak ediyor mu orası size kalmış!

http://tr724.wpengine.com/toyota-dizele-veda-ediyor/

http://tr724.wpengine.com/renault-mitsubishi-nissandan-2018de-10-7-milyon-arac-satti/

http://tr724.wpengine.com/renault-trucks-2019-t-yollara-cikti/

http://tr724.wpengine.com/alkollu-suruculeri-otomobil-polise-ihbar-edecek/

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin