Yeni başlayanlar için ‘Havuz’da yüzme dersleri!

YORUM | NACİ KARADAĞ

“Havuz” tabirini ilk kim kullandı bilmiyorum ama deyim yerindeyse “cuk” oturan bir ifade.

Çökülen, çökertilen, kapatılan, çalışanları aç bırakılan, hapse atılan, tecrit edilen medya ve mensuplarını çıkardığınızda geriye kalanlara deniyor Havuz.

Ruhunu güce kiralamaya teşne bir avuç müptezelin dışında ne kadar kifayetsiz, yeteneksiz, iki cümleyi bir araya getiremeyen varsa onların devri bu devir. Hemen hepsi kapağı attı bir havuza.

Merhum Necip Fazıl, “Piliçliklerine bakmadan horoz taklidi yapanlar” derdi bu tayfa için.

Bırakınız gazeteci, yazar vesaire olmayı, okey kahvesinde dördüncü olamayacak zat-ı muhteremler her akşam arz-ı endam ediyorlar havuz ekranlarında. Muhalif tek ses, karşı tek görüş filan yok. Sallamak, uçmak, üfürmek bedava bu ülkede.

Tabii durum böyle olunca çok cazip hale geldi kapağı havuza atmak.

Ancak, kolay değil, kulvarları tutanlar öyle kolay kolay gözü doyabilecek kişiler değil. Bir Salih Tuna, bir Hilal Kaplan, bir Cem Küçük kolay yetişmiyor nihayetinde.

Yine de insanlık bizde kalsın dedik ve sevabına havuza girmenin, iktidar havuzunda yüzmenin yöntemlerini anlatalım istedik.

Bu kıyağımız unutulmasın.

Ey havuz yolcusu arkadaş, şunları unutma:

Havuzda iyi bir yüzücü olmayı aklınıza koyduysanız bunun için yapmanız gerekenler var.

Önce kulvarda kendinize bir yer belirleyin. Unutmayın bu işi çok iyi yapan usta yüzücüler var, onların arasında ezilip boğulma tehlikesi yaşama ihtimaliniz var. O nedenle işe iddialı başlamayın, kenardan kenardan girin havuza… Kimseyi ürkütmeyin.

İki yöntem takip edebilirsiniz, bunlardan ilki risksiz olanıdır; dikkat çekmeden kıyıdan köşeden yapın hakaretlerinizi, pardon hareketlerinizi.

İkincisi ise en baştan büyük artistik figürler ile doğrudan hedefe yüzmeniz. Unutmayın bunu yaparken rezil olma ihtimaliniz de vardır.

Havuza atladığınızı en tepeye hissettirin, o nedenle her yazınızda “Başkan Erdoğan”, her yorumunuzda “Reis, fitö, füto” gibi kelimeleri bol bol kullanın. Unutmayın Reis görmese de bir yalakası illa farkedecektir eninde sonunda!

Kendiniz için değil, vatan millet için yüzdüğünüzü belli edin. Her kulacınız milletiniz için olsun… izleyenler ‘vay be vatan millet için nasıl da çırpınıyor’ desin…

Eliniz ayağınız boş durmasın, sürekli çırpının, vurun, canınız yanıyor gibi zannedebilirsiniz ama unutmayın daha çok can yakmak için atın kulaçlarınızı.

Sizin gibi pek çok yalapşap yüzücü olduğunu göreceksiniz, hatta bazılarını tanıyacak, ‘yuh be bu da mı?’ filan diyeceksiniz ama sakın aynı kulvardaki diğer yüzücülerle uğraşmayın, antipatik olursunuz. Sizi seyredenlerden çok, gözüne gireceğini kişi ve kişileri düşünün. Onlar birbirinizle uğraşmanızdan rahatsız olacak, bir süre sonra sizi havuz dışına çıkartabilecek güçtedir.

Madalya için yüzmüyormuş imajı verin. ‘benim için önemli olan adına yarıştığım davam’ hissiyatını ne kadar güçlü verirseniz getirisi o kadar büyük olacaktır. Hem unutmayın bazen namınızın yürümesi, ödülden çok daha önemlidir.

Kaldı ki ödüller de bir süre sonra yağmaya başlayacaktır. Daha önce görmediğiniz kadar çok ödüle boğulacağınız günlerin hayali bir süre size yetmelidir.

İçinde yüzüp çırpındığınız ortamın havuz olduğunu inkar edeceksiniz bittabi. ‘Ben vatanım için değil havuzda, leğende bile ne artistik hareketler yaparım’ havası oluşturmalısınız. Unutmayın, nihayetinde içinde yüzdüğünüz havuzun eni boyu bellidir ve rakibiniz çok fazladır. Üstelik imkan ve ödüller cazip olduğundan sürekli yeni rakipler gelecektir. Bu nedenle sürekli yüzmeniz, sizi izleyenlere hep aktif olduğunuzu göstermeniz gerekecektir.

Bazen risk alın; misal dipten, derinlerden gitmeyi deneyin. Suyun altında yüzemiyorsunuz bile batmayı deneyin, kimse derinlerde yaptıklarınızla ilgilenmez, ‘vay be ne acayip batıyor’ havası afilidir ve daima iş görür. Göreceksiniz, siz yüzmek istemesiniz bile hep davet alacaksınızdır, ‘hele bir de gel burada hünerlerini sergile’ diye.

Rüştünüzü ispatladıktan sonra, aldığınız ödül ve imkanlar sizi atalete sevk etmesin, heyecanı yitirmeyin, çabuk unutulursunuz. Bu nedenle yaşınız kaç olursa olsun mücadeleci bir görüntü sergileyin. Sizden önceki göğüs kılları kadayıf olmuş ustalarınıza bakın, nasıl canhıraş çırpındıklarını görüp onları örnek alın, durmayın el, kol ayak, girişin!

Doğru strateji, kendini feda eden görüntü, boğulmayı göze alarak nerelere dalıyormuş hissiyatı vermek mühim. Böyle olursanız vazgeçilmezsiniz ve havuz su ile dolu kaldığı sürece size hep ihtiyaç duyulur. Hadi, bırakın uyuşukluğu başlayın hemen…

Hadi kolay gelsin…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin