Bugün bayram, erken kalkın çocuklar: Türkiye’de 668 bebek Kurban Bayramı’nı cezaevinde karşılayacak! [VİDEO]

15 Temmuz’dan sonra cadı avı binlerce insanın madur ederken bundan en çok anne ve bebekler etkilendi. Türkiye’de Kurban Bayramı sabahını cezaevlerinde 17 bin kadın ve 668 bebek sevdiklerinden uzak bir şekilde karşılayacak.

Türkiye’de Sadece son 3 ayda hapishanelerdeki dört duvarın arasına girmek zorunda kalan çocuk sayısı 108 olurken toplamda cezaevindeki çocuk sayısı 668 ulaştı. Bunların içinde 1 yaşın altındaki çocuk sayısı ise 149’a çıktı,

Adalet Bakanlığı’na göre, cezaevlerindeki hamile tutuklu ve hükümlü sayısı ile demir parmaklıklar ardında doğum yapan kadınlarla ilgili sorulara ise “veri olmadığı” için cevap bulunamıyor!

 

Geçtiğimiz günlerde CHP’li Gamze İlgezdi, cezaevindeki çocuklarla ilgili rapor hazırladı.
Anneleriyle birlikte demir parmaklıklara mahkum çocuk sayısı üç ayda 560’tan 668’e çıktı. Nisan-Temmuz döneminde 108 çocuk daha annesiyle birlikte cezaevinde yaşamak zorunda kalırken, 1 yaşın altındaki çocuk sayısı da aynı dönemde 114’ten 149’a çıktı.

Cezaevinde anneleriyle birlikte kalmak zorunda olan çocuklarla ilgili daha önce de Adalet Bakanlığı’na bilgi edinme kapsamında sorular yönelten ve bir rapor hazırlayan CHP İstanbul milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Gamze İlgezdi’nin üç ay aranın ardından yönelttiği sorulara verilen yanıtlar çarpıcı bir gerçeği ortaya çıkardı.

Anneleriyle birlikte cezaevinde kalan çocukların sayısı , üç ayda yüzde 20 oranında arttı. Nisan ayında 560 olan cezaevindeki çocuk sayısı, Temmuz ayı itibarıyla 108 çocuğun daha annesiyle birlikte “tutsaklığı” ile 668’e ulaştı. Başka bir deyişle, günde bir çocuk demir parmaklıklar ardında yaşamak zorunda kaldı.

1 yaşın altındaki bebek sayısında artış

Annesi Gülistan Diken Akbaba ile birlikte 7 aylıkken girdiği Gebze Kadın Cezaevi’nde geçtiğimiz günlerde “pastasız ilk doğum günü kutlamasıyla” gazete haberlerine konu olan Miraz bebek gibi cezaevindeki bir yaşın altında olan bebek sayısı da Nisan-Temmuz döneminde yüzde 31 oranında arttı. Nisan ayında, cezaevinde kalan 0-12 ay arası çocuk sayısı 114 iken bu sayı Temmuz ayı itibarıyla 149’a ulaştı.

668 bebek için cezaevlerinde hüzünlü bayram

Bakanlığın haberi yokmuş

Adalet Bakanlığı, İlgezdi’nin cezaevlerindeki hamile tutuklu ve hükümlü sayısı ile demir parmaklıklar ardında doğum yapan kadınlarla ilgili sorularını ise “veri yok” diye yanıtlamadı.

İlgezdi’nin bu konuyla ilgili sorusuna “Ceza İnfaz Kurumlarında bulunan hükümlü tutukluların hamile olup olmadığı, ceza infaz kurumunda doğum yapıp yapmadığı, annesinin yanında kalan çocukların hastalık veya vefat durumuna ilişkin veriler hakkında tespit edilmiş veri bulunmamaktadır” yanıtı verilmesi dikkati çekti.

Leman 668 bebeği kapak yaptı

Türkiye’de yaşanan zulmü  Mizah dergisi Leman bu durumu kapağına taşıdı. “Hadi Bakalım, Avluda Emekleme Saatiniz Doldu…Doğru Koğuşlara…” yazını yaşanan zülmü eleştirdi.

İşte o kapak;

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin