Nasa pilotu Gölge ile ilgili ceza indirimi kararını ABD açıkladı, yine tahliye edilmedi

İki yılı aşkın süredir, İskenderun T Tipi kapalı cezaevinde tutulan eski NASA pilotu Dr. Serkan Gölge’nin cezasında indirime gidildi. Bölge Adliye Mahkemesi’nin ceza indirimi kararını Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı duyurdu. Bakanlık açıklamasında, “Türk yüksek mahkemesinin ceza indirimi kararını sevinçle karşılıyoruz. Dr. Gölge’nin tutuklanmasıyla ilgili yeterli ve sağlam kanıt yoktu, salıverilmesini ve ailesine kavuşmasını  istiyoruz. Tutuklu diğer Amerikan vatandaşlarımızın davalarını yakından takip etmeye devam edeceğiz.” denildi.

Daha önce örgüt üyeliğinden 7.5 yıl ceza verilmiş olan Serkan Gölge’nin davası dün üst mahkeme olan Adana Bölge Adliye Mahkemesinde görüldü. Hüküm ‘terör örgütüne yardım’a dönüştürüldü, ceza 5 yıl oldu. Ancak yine iyi hal indirimi yapılmadı ve Serkan Gölge tahliye edilmedi.

Dr. Serkan Gölge, daha önce yaptığı açıklamada, “Hukuk benim için askıya alınmış durumda. Belli ki rehin olarak tutuluyorum” ifadelerini kullanmıştı. Geçtiğimiz şubat ayında ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ iddiasıyla 7 yıl 6 ay hapis cezası alan 38 yaşındaki Gölge, tek kişilik hücresinden, eşi Kübra Gölge aracılığıyla kendisine yöneltilen sorulara cevap vermişti. Gölge, “İki yıldır, bomboş bir dosyayla, hukuka aykırı delillerle tutuluyorum. Bu şekilde tutulmam rehin olduğumun göstergesi. Bu, vicdan sızlatıcı bir durum” diye sitem etmişti.

Serkan Gölge, eşi ve iki çocuğuyla birlikte, ailesini ziyarete geldiği Hatay’da, “CIA ajanı” ve “kripto F…’cü” olduğu yönündeki isimsiz bir ihbar üzerine 23 Temmuz 2016’da gözaltına alınmıştı. Misafir kaldığı evde 1 dolar bulunduğu yönünde tutanak düzenlenen Gölge, 14 günlük gözaltının ardından tutuklandı. Hatay 2. Ağır Ceza Mahkemesi, bu yıl 8 Şubat’ta karara bağladığı davada, Gölge’yi “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı, cezada indirime gitmemişti. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, aynı gün “güvenilir deliller olmaksızın” verildiğini savunduğu mahkûmiyet kararından ABD’nin derin kaygı duyduğunu açıklamıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin