Yargıtay’dan Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak hakkında flaş karar: Altan’ın tahliyesine karar verildi

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, “silahlı terör örgütüne yardım” iddiasıyla hapis cezasına çarptırılan gazeteci-yazarlar Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak hakkındaki hükmü bozdu. Yargıtay, tutuklu bulunan Altan’ın tahliyesine de karar verdi.

“Silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım” iddiasıyla Altan’a verilen 10 yıl 6 ay hapis ile Ilıcak hakkındaki 8 yıl 9 ay hapis cezasına ilişkin temyiz incelemesini tamamladı.

Her iki gazeteci hakkındaki hükmü bozan daire, tutuklu Ahmet Altan’ın, bozma gerekçesi ve tutuklulukta geçirdiği süreyi dikkate alarak tahliyesine karar verdi. Dairenin bozma kararını, Türk Ceza Kanunu’nun 220/7’nci maddesinde belirtilen indirimin uygulanmadığı gerekçesiyle aldığı öğrenildi.

‘Subliminal mesajla darbeye destek’ iddiası

Ilıcak ve Altan daha önce sözde fetö darbe iddiasına ‘subliminal mesajla’ destek verdikleri iddiasıyla İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanmış ve “darbeye teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı. Yargıtay 16. Ceza Dairesi ise Altan ve Ilıcak’ın eylemlerinin “silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme” suçunu oluşturduğu iddiasıyla hükmü bozmuştu. Bunun üzerine yeniden yargılama yapan İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi, 4 Kasım 2019’da “silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme” iddiasıyla Altan’a 10 yıl 6 ay, Ilıcak’a ise 8 yıl 9 ay hapis cezası vermişti. Kararın temyiz edilmesi üzerine dosya yeniden Yargıtay’ a gelmişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin