‘Yahudi karşıtlığı’ ile suçlanan ABD Kongre Üyesi Omar, özür diledi

ABD Kongresi’nin yeni üyelerinden Somalili Müslüman mülteci Ilhan Omar, Yahudi karşıtı olarak yorumlanan ifadelerinden dolayı bazı Cumhuriyetçiler ve Demokratlar tarafından tepki gördü.

Amerika’nın Sesi’nde yer ala habere göre, Omar daha sonra yine bir Twitter mesajıyla özür diledi. ‘‘Yahudi karşıtlığı gerçek ve ben Yahudi dostlarıma ve meslektaşlarıma beni Yahudi karşıtı mecazların tarihiyle ilgili eğittikleri için teşekkür ederim.” diyen Omar, amacının hiçbir zaman seçmenlerine ve Yahudi Amerikalılar’a bir bütün olarak saldırmak olmadığını ifade etti.

“Bir adım geri adım atmayı bilmeliyiz”

Omer şöyle devam etti: “Her zaman bir adım geri atmayı ve eleştirimiz üzerine düşünmeyi bilmeliyiz. Tıpkı başkaları kimliğime saldırırken insanların beni anlamasını istediğim gibi. Bu nedenle açık yüreklilikle özür diliyorum.

Diğer yandan da siyasette lobicilerin rolü sorununu gündeme getiriyorum. Bu AIPAC olur NRA (Ulusal Silah Birliği) olur ya da fosil yakıt sanayisi olur… Bu çok uzun süredir devam ediyor ve bu konuya değinmeliyiz.’’

“Bunlar hep Benjaminlerle ilgili”

Minnesota eyaletini beş haftadır Kongre’de temsil eden Demokrat Partili Omar, pazar günü yazdığı bir dizi Twitter mesajında ABD’li Kongre üyelerinin İsrail’e desteğinin lobi grubu ABD-İsrail Halkla İlişkiler Komisyonu’nun yönlendirmesi ve mali desteğiyle olduğunu savunmuştu.

Omar attığı bir Tweet’te ABD’nin kurucularından Benjamin Franklin’in üzerinde olduğu 100 dolarlık banknotları kastederek ‘‘Bunlar hep Benjaminlerle ilgili’’ demişti. Kendisine Amerikalı siyasetçilere İsrail yanlısı olmaları için kimin para ödediği sorulduğundaysa ABD-İsrail Halkla İlişkiler Komisyonu’nun kısaltması olan ‘‘AIPAC’’ ifadesini paylaşmıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin