Ya devlet başa ya kuzgun leşe

YORUM | ALPER ENDER FIRAT

Son seçimlerde AKP’nin istediği başarıyı elde edememesinden dolayı bazı yerlerde AKP’nin ANAP’laştığı değerlendirmeleri var? AKP, ANAP’laşabilir mi? Yani seçimle iktidara geldikten ve saltanat sürdükten sonra, yine seçim başarısızlıklarıyla iktidardan gidebilir mi?

AKP’yi ANAP’a benzetmek en iyi ifadeyle safdilliktir. Evet; ANAP bir zaman sonra yolsuzluğa karıştı, görevi kötüye kullandı, bütün yiyiciler orada toplandı, iktidar kullanırken şımarıklık yaptı ve seçmen gözündeki itibarını kaybetti. Ama ANAP hiçbir zaman anayasal suç işlemedi, devleti ortadan kaldırmadı, dünyanın dört bir yanına silah sevkiyatı yapmadı. Uyduruk gerekçelerle medyanın tamamına el koymadı. ANAP’ı yönetenler sahte bir darbe organize etmediler. Eşkıya gibi dünya farklı ülkelerinden adam kaçırmadılar. Yüz binlerce insanın hayatlarını söndürmediler. Silahlı milis güçlerini teşkilatlandırmadılar. Seçimlerle iktidar oldular seçimle ortadan kalktılar.

AKP hiçbir gerekçe ile iktidarı bırakamaz, ne pahasına olursa olsun ondan vazgeçemezler.

Belediye seçimlerinde daha önce ellerinde bulunan bazı şehirlerde seçimi kaybetmeleri ve başka partiden başkanlara mazbatayı vermiş olmaları pek çok insanın zihninde acaba sorularının doğmasına neden oldu. Daha önceki kanaatlerin aksine seçimle gidebilirler sesleri sıklıkla dillendirilmeye başlandı.

Bu konuda haklı olmalarını ne kadar da çok isterim. AKP’nin seçim yenilgisini kabullenmesini, ülkenin demokratik olgunluk seviyesini bir anda birkaç derece yukarıya taşır. Ama bunu yapamazlar, bunu yapmalarının kafalarına kurşun sıkmalarından farklı olmadığını bilecek durumdalar.

Şu anda şaibeli, kuralsız vs de olsa seçim ile iktidarı muhafaza edebiliyorlar. Seçim ile iktidarlarını muhafaza edemeyeceklerini düşündüklerinde seçimi de hükümsüz kılacak, iktidarda kalmak için başka bir faza geçecekler. Seçimler bir şekilde AKP’nin kazanmayı sürdürdüğü müddetçe geçerlidir.

Çünkü AKP hükümeti özellikle son beş altı yılda o kadar çok suç dosyası biriktirdi ki bunları sümenaltı etmeye, kendisinden sonra gelecek hiçbir hükümetin gücü yetmez. Perde arkasında bir anlaşma yapılsa geçmiş suç dosyalarını kesinlikle karıştırmayacakları garantisi verseler bile o suçlar başka yerlerde yine masaya gelir.

Gezi olaylarında güvenlik güçlerinin işlediği cinayetlerden başlar dosyalar, 17-25 davalarıyla sürer. Hele 7 Haziran sonrasındaki Suruç, Ankara Gar, Ankara Genelkurmay kavşağı, Diyarbakır bombalamaları biraz aralansa altından neler çıkar neler. Hele IŞİD’e gönderilen silahlar ya da IŞİD petrollerinin satılması gibi binlerce dosya bu şebekenin kapısını çalacak.

Hele de 15 Temmuz tiyatrosunun gerçekleri ortaya dökülse AKP ve başındaki için ne korkunç şeyler olur. 15 Temmuz gerçeklerinin ortaya çıkmaması için bile AKP iktidarı bırakamaz.

Bugün ortaya dökülmemesinin bir sebebi varsa o da AKP’nin ‘iktidar gücüyle’ bunu engelleyebiliyor olmasıdır.

AKP, Dünyayı çok yakından ilgilendiren suç dosyaları yüzünden de iktidardan gidemez. Başta Suriye olmak üzere dünyanın birçok farklı coğrafyalarına gönderilen silahlar, terör destekçiliği, kara para aklama gibi suçlamalar Türkiye’nin gücü sayesinde şimdilik sümenaltı ediliyor. Uluslararası arenada büyük devletler Türkiye’den kopardıkları tavizler sayesinde bu konuları el altında tutuyorlar. İktidarı kullanamama haline uluslararası dünyada da nasıl perişan edileceklerinin çok ama çok farkındalar.

Boyuna kadar suça bulaşan sadece en baştaki ve ailesi değil, bir güruh olarak boğazlarına kadar suça battıkları için iktidardan vazgeçemezler.

KHK ile işten atılmış, mallarına el konulmuş, hapse atılmış, işkence edilmiş, katledilmiş yüzbinlerce insanın kişisel husumeti bile ne pahasına olursa olsun iktidarı bırakmamaları için yeterli bir sebep. İktidarsız bir AKP’yi bunların kişisel öfkelerinden kim koruyabilir?

AKP ve Saray’da oturan zat aklı-selime dönmeyi bilmiyor mu? İçine düştüğü çukurun farkında değil mi sanıyoruz? Hem dışarda hem içerde yeniden itibarlı bir konuma gelmeyi elbette ister ama işlediği o kadar çok suç var ki o suçlar buna müsaade etmez. Gezi’de almadığı dersi 17 Aralık’ta alabilirlerdi. Kendilerine yeniden çeki düzen verip, istikamete dönebilirlerdi ama onlar bunu değil zıvanadan çıkmayı tercih ettiler.

AKP’nin seçimle gidebileceğini kim düşünüyorsa, 6 senedir Türkiye’de neler olup bittiğini hiç bilmiyor ve AKP’yi zerre kadar tanımıyor demektir.

AKP, iktidara mecbur, onlar için “b” şıkkı yok.

Ya sürekli devlet başa ya kuzgun leşe.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin