Wikileaks Belgelerini yayınlayan Julian Assange tutuklandı

İngiltere’nin başkenti Londra’daki Ekvador büyükelçiliğinde gözaltına alınan Wikileaks kurucusu Julian Assange’ın tutuklandı. İngiliz polisi, 2012 yılından beri Londra’daki Ekvador Büyükelçiliği’nde yaşayan WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange’ı gözaltına aldı. Assange daha sonra çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Londra Emniyet Müdürlüğü, Ekvador’un Assange’a verdiği sığınma hakkını kaldırmasının ardından, polislerin Ekvador’un İngiltere Büyükelçisi tarafından büyükelçilik binasına davet edildiklerini ve Assange’ı gözaltına aldıklarını açıkladı.

Yapılan açıklamada, Assange’ın Amerikalı yetkililerin iade talebi ve kefalet koşullarını yerine getirmemesini gerekçe gösterdi. Londra’nın merkezindeki bir polis merkezinde bir süre gözaltında tutulan Assange, daha sonra Westminster Sulh Hukuk Mahkemesi’nde yargıç karşısına çıktı. Mahkeme yargıcı, Assange’ı kefalet koşullarını yerine getirmediği gerekçesiyle suçlu buldu ve tutuklanmasına karar verdi.

Assange 2 Mayıs’ta video bağlantısı ile duruşmaya katılacak.

Ekvador, Assange’a verdiği sığınma hakkını sığınma kurallarını sürekli ihlal ettiği gerekçesiyle kaldırdığını açıklamış, hemen ardından Assange’ın gözaltı haberi gelmişti.

Moreno: İdam cezasının yürürlükte olduğu bir ülkeye gönderilmeyecek

Ekvador Devlet Başkanı Lenin Moreno, İngiltere’nin Assange’ı “idam cezasının yürürlükte olduğu bir ülkeye göndermeyeceğine” dair garanti verdiğini açıkladı. Assange, tutuklanması halinde Wikileaks hakkında soruşturma yürüten ABD’ye teslim edilebileceğinden endişe ediyordu.

Hunt: Assange bir kahraman değil

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt ise Sky News televizyonuna yaptığı açıklamada, “Assange bir kahraman değil. Yıllarca gerçeği gizledi. Geleceğine İngiliz adalet sistemi taraından karar verilecek” dedi.

‘Mahkemeye çıkmadığı için tutuklama emri var’

Assange, bundan yedi yıl önce İsveç’te kendisine açılan bir cinsel taciz davası yüzünden Ekvador’un Londra’daki büyükelçiliğine sığınmıştı. Bu dava daha sonra düşürüldü.

İsveçli savcıların Assange hakkında yedi yıldır devam eden cinsel taciz soruşturmasını kapattıklarını açıklamasına rağmen İngiltere polisi Assange’ın büyükelçilik binasını terk ettiği anda gözaltına alınacağını söylemişti. Londra Emniyet Müdürlüğü, Assange’ın Haziran 2012’de mahkemeye çıkmadığı için Westminster Sulh Hukuk Mahkemesi’nin tutuklama emrini yerine getireceğini aktarıyordu. Assange’ın dahil olduğu suçlara bakan savcılık ofisinin sözcüsü Assange’ın tutuklanması halinde en fazla bir yıl hapis cezası alacağını söylemişti. Diğer yandan Assange’a cinsel taciz suçlaması yönelten İsveçli kadını temsil eden avukat Elisabeth Massi Fritz, Assange’ın gözaltına alınmasının ardından İsveçli savcılara 2017 yılında düşürülen davanın tekrar açılması için baskı kurduklarını açıkladı. Fritz, “Davanın tekrar açılması ve Assange’ın İsveç’e iade edilerek tecavüz suçundan yargılanması için elimizden geleni yapacağız” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin