Whatsapp’ta virüs alarmı: Android kullanıcıları tehlikede

Yeni keşfedilen bir kötü amaçlı yazılımın, Whatsapp’ta bir reklam gibi görünerek yayıldığı ve Whatsapp kontrolünü ele geçirdiği ortaya çıktı.

Reklem gibi gönderilen mesaj kullanıcıları Google Play Store gibi görünmek üzere tasarlanmış bir web sitesine yönlendiriyor. Burada, Huawei Mobile uygulamasına benzeyecek şekilde tasarlanan uygulamayı yüklerken, Android kullanıcılarından bildirim erişimi vermeleri isteniyor.

Virüs ile ilgili açıklama yapan bir virüs programı araştırmacısı Lukas Stefanko, “Bu kötü amaçlı yazılım, alınan herhangi bir WhatsApp mesaj bildirimini kontrol ediyor ve kurbanın telefonundan diğer kullanıcılara yayılıyor” açıklamasını yaptı.

Bildirimlerin okunması için izin istemenin yanı sıra bu uygulama aynı zamanda arka planda çalışmak ve diğer uygulamaları kapatıp açmak için müdahaleci erişim talep ediyor. Bu, uygulamanın cihazda çalışan diğer uygulamaları kendi penceresiyle kaplayıp kimlik bilgilerini çalmak için kullanılabileceği anlamına geliyor.

Bu, Android’in hızlı yanıt işlevini destekleyen diğer mesajlaşma uygulamalarına gelecekteki bir güncellemede potansiyel olarak genişletilebilecek bir özellik olduğu anlamına geliyor.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin