ABD’de çıkan olaylarda ölü sayısı 4’e yükseldi

ABD Washington’da Trump destekçilerinin mitingi sonrasında Kongre binası işgal etmesiyle başlayan olaylarda güvenlik güçleri ile Trump destekçileri arasında çıkan çatışmalarda 4 kişi hayatını kaybetti.

ABD’nin başkenti Washington DC’de binlerce Donald Trump yanlısı protestocu, yasama organı Kongre Joe Biden’ın zaferini resmileştirmek üzere toplanmışken oturumun yapıldığı Kapitol Binası’nın etrafını sardı. Protestocuların bir bölümü binanın içine girdi.

ABD’nin Seçilmiş Başkanı Joe Biden, olayları bir kalkışma olarak nitelendirirken, Trump’a canlı yayına çıkıp protestoculara seslenmesi için çağrıda bulundu. Trump ise Twitter üzerinden yayınladığı bir video ile 3 Kasım seçimlerinin büyük bir farkla kazandığını iddia ederek protestoculara “eve dönün” çağrısında bulundu.

Kongre binasının içinde bir kişinin göğsünden vurulduğu ve durumunun kritik olduğu belirtildi. Washington’da yerel saatle 18.00 (TSİ 02.00) itibariyle sokağa çıkma yasağı yürürlüğe girdi. Biden’ın zaferini resmileştirecek oturuma ise sokağa çıkma yasağı nedeniyle ara verildi.

ÖLÜ SAYISI 4’E YÜKSELDİ

Washington Polis Şefi Robert Contee, yaptığı yazılı açıklamada, Kongre içinde polis tarafından vurulan ve daha önce hastanede hayatını kaybeden kadın göstericinin ardından 3 kişinin daha yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Hayatını kaybedenlerden 1’inin erkek, 2’sinin kadın olduğunu ve bu kişilerin kaldırıldıkları acil servislerde öldüklerini aktaran polis şefi, söz konusu kişilerin kimliklerini açıklamadı.

Contee ayrıca, olaylarda 14 polisin hafif şekilde yaralandığını ve en az 52 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

Washington Belediye Başkanı Muriel Bowser, protestoların ardından şehirde 15 günlüğüne acil durum ilan edileceğini duyurdu. Bu karara göre acil durum, Biden’ın yemin töreninin gerçekleşeceği 20 Ocak’ın ertesi gününe kadar devam edecek.

ABD Temsilciler Meclisi’nin Yargı Komitesi’ndeki Demokratlar, Başkan Yardımcısı Mike Pence’in Anayasa’nın 25. maddesini yürürlüğe sokarak Trump’ı görevden alması çağrısı yaptı. Pence’e yapılan çağrıda “Bugün Başkan’ın şiddet ve kaos vurgularının meyve verdiğini gördük. ABD Anayasası’nın 25. maddesinin 4. bölümü, Başkan Yardımcısı ve görevdeki bakanların bir başkanın ‘görevini yerine getiremeyecek durumda olduğuna’ karar verme yetkisini içeriyor. Bu öğleden sonra yaptığı açıklamada ise Başkan Trump akli dengesinin yerinde olmadığını ve 2020 seçim sonuçlarını kabul edemeyecek durumda olduğunu gösterdi. ” ifadeleri yer aldı.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin