Virüs tedavisinde kullanılan ilaçlar SGK’nın ödeme listesine dahil edildi

Koronavirüs tedavisinde kullanılan ilaçlar SGK’nın ödeme listesine dahil edilirken virüse yönelik tanı ve tedaviler, hastanelerde ücret alınmayan işlemler arasına eklendi.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından Sağlık Uygulama Tebliği’nde (SUT) değişikliğe gidilerek ‘acil hal’ tanımı yeniden belirlendi. Değişiklikle koronavirüse yönelik tanı ve tedaviler, hastanelerde ücret alınmayan işlemler arasına eklendi. Ayrıca virüs tedavisinde kullanılan ilaçlar da SGK’nin ödeme listesine dahil edildi.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan tebliğine göre; acil hal tanımı, “Ani gelişen hastalık, kaza, yaralanma ve benzeri durumlarda olayın meydana gelmesini takip eden ilk 24 saat içinde tıbbi müdahale gerektiren durumlar ile ivedilikle tıbbi müdahale yapılmadığı veya başka bir sağlık kuruluşuna nakli halinde hayatın ve/veya sağlık bütünlüğünün kaybedilme riskinin doğacağı kabul edilen durumlar ile pandemi süresince pandemi olgularına yönelik tanı ve tedavileri kapsamaktadır.Bu nedenle sağlanan sağlık hizmetleri acil sağlık hizmeti olarak kabul edilir” şeklinde yeniden belirlendi.

Ayrıca tebliğe göre, koronavirüs tedavisi gören vatandaşlar, pandemi süresince ilaçlarını hastanelerden temin edebilecek.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin