Virüs taşıyan yarasalar neden hasta olmuyor? Bilim adamları açıkladı!

Sars, ebola, koronavirüs gibi dünya genelinde on binlerce insanın ölümüne neden olan güçlü virüsleri taşımasına rağmen yarasaların virüslerden niye etkilenmediğini araştıran bilim adamlara bunun cevabının yarasadaki ‘Sting’ genine bağladı. Bilim adamları ‘Sting’ adı verilen bağışıklık geninde meydana gelen bir mutasyondan dolayı yarasaların güçlü virüslerden etkilenmediğini belirtiyor.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının başladığı günden beri çalışmalara devam eden bilim adamları, Kovid-19’un önce yarasadan bir başka hayvana, daha sonra insana bulaşmış olabileceğini öne sürüyor. Bilim adamları güçlü virüslerin olumsuz etkilerinin hem insanlarda hem hayvanlarda birçok semptom gösterirken, bu etkiler yarasalarda mutasyon geçiren ‘Sting’ geni sebebiyle görülmüyor.

STİNG GENİ VİRÜSÜN HÜCREYİ ELE GEÇİRMESİNİ ENGELLİYOR

Webtekno’nun aktardığı habere göre, Wuhan Viroloji Enstitüsü’nde çalışmalarına devam eden Prof. Peng Zhou, başlangıçta yarasalarda güçlü bir antikor olduğunu düşünerek çalışmaya başladıklarını, fakat daha sonra Sting’in, hücrelerin sitoplazmasında bulunmaması gereken DNA’ları tespit ederek hücreyi ele geçirmesine engel olduğunu gösteren bulgular olduğunu söyledi.

İnsan bağışıklık sisteminde ise bu DNA’lar birden çok hücreye yayılıyor, DNA’yı tanıyıp antikor geliştiriyor ve savaşmaya başlıyor. Bu süreçte ise yüksek ateş gibi semptomlar ortaya çıkıyor. Sting’in, daha çok virüslerde bulunan RNA materyalini de tespit edebileceği düşünülüyor. Kovid-19’un önce yarasadan bir başka hayvana, daha sonra insana bulaşmış olabileceğini öne sürüyor.

YARASALAR 130’DAN FAZLA VİRÜS TAŞIYOR

ABD’de bulunan ve kâr amacı taşımayan bilim kuruluşu EcoHealth Alliance’ın başkan yardımcısı Kevin Olival, 30 yıldan daha uzun süre yaşayan dünyanın tek uçan memeli hayvanı yarasaların 130’dan fazla virüs taşıdığını belirtti.

Yarasaların uçuş sırasında vücut ısıları 38 derecenin üstüne çıkarken, kalp atışları da dakikada 1000’i geçiyor.

Singapur’da Duke-NUS Tıp Fakültesi’nde yarasa virüsleri üzerine çalışan Linfa Wang, bu hızın normalde birçok memelinin ölümüne yol açtığını, ancak yarasaların uçmanın zorluklarıyla baş edebilmek için bağışıklıklarında yeni bir sistem geliştirdiklerini söyledi. Yarasalarda mutasyona uğrayan bu sistem sayesinde zarar gören hücre hemen kendini tamir ediyor. Böylece enfeksiyonlara büyük tepkiler vermiyorlar.

Wang, virüslerin olumsuz etkilerine rağmen hayatta kalan yarasaların bağışıklık sistemlerini inceleyerek insanlar için de enfeksiyonlara karşı tedavi geliştirebileceğini düşünüyor.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin