Vatandaşların çoğu KHK’lıların işe iade edilmesini istiyor!

15 Temmuz’dan sonra ilan edilen ve 2 yıl süren Olağanüstü Hal’in (OHAL) verdiği yetkilerle AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından çıkarılan onlarca Kanun Hükmünde Kararname (KHK) 125 bin 678 kişi ihraç edildi. Kamudan ihraç edilen on binlerce kişi gözaltına alındıktan sonra tutuklandı. İhraç edilen on binlerce kişinin ise pasaportu iptal edildi.

Ocak 2020’de yayımlanan OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu Faaliyet Raporu’na göre, OHAL/KHK mağdur yakınları olan ikincil mağdurların sayısı 1 milyon 500 bine yaklaştı. 234 bin 419 kişinin pasaportları iptal edildi.

Pasaportu iptal edilenlerin yakınları ve çeşitli nedenlerle yurt dışı yasağı konulanlar dikkate alındığında seyahat engeliyle karşılaşan kişi sayısı 500 bini geçti.

125 678 KİŞİ İHRAÇ EDİLDİ

KHK ile işinden edilen 125 bin 678 kamu görevlisinden soruşturması tamamlanan 20 bine yakın isim beraat etmesine rağmen işine dönmesine izin verilmedi.

4 yıldır kamudan ihraç edildiği için çaldıkları tüm kapılar yüzüne kapanan on binlerce KHK’lı pasaportları iptal edildiği için yurt dışına da çıkamıyor.

VATANDAŞLARIN ÇOĞU KHK’LILARIN İŞE İADESİNE SICAK BAKIYOR

Geçici işlerde çalışarak hayatta kalmaya ve ailesinin geçimini sağlamaya çaba gösteren KHK’lıların durumuyla ilgili Avrasya Araştırma tarafından yapılan son araştırmada toplumun büyük bir bölümü KHK’lıların işe geri dönmesine sıcak bakıyor.

İşte Avrasya Araştırma’nın yaptığı araştırmanın sonuçları:

Araştırmaya göre vatandaşların yüzde 41,5’i KHK kısaltmasının anlamını doğru olarak biliyor.
Yüzde 55,9’u ise KHK’lıları “KHK ile işten çıkarılan kamu çalışanı” olarak adlandırıyor. Ankete katılanların yüzde 44,9’u işten çıkarmaları doğru bulmuyor.

 

 

Ankete katılanların yüzde 45,9’u KHK’lıların işlerine iadesini isterken, yüzde 14,9’u ise “sadece beraat edenlerin” işe dönmesini gerektiğini savunuyor.
Ankete göre KHK’lıların önemli bir bölümü ya işsiz ya da güvencesiz bir işte çalışarak hayatta kalmaya çalışıyor.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin