Vatandaşın döviz birikimine Saray hamlesi: Kesinti oranı yüzde 18’e çıktı

Türkiye’de vatandaşların ve şirketlerin bankadaki döviz birikimlerinin 171 milyar dolara yükseldiği haberlerinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan ilginç bir hamle geldi.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla döviz tevdiat hesaplarındaki kesinti oranı artırıldı. Buna göre, 1 yıldan uzun vadeli döviz hesaplarında yüzde 13 olan kesinti yüzde 18’e çıkarıldı. 1 yıla kadar olan döviz mevduat hesaplarında stopaj oranı da yüzde 20’ye çıkarıldı

Kararın ilgili 4. maddesinde şu ifadeler kullanıldı:

22/7/2006 tarihli ve 2006/10731 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının eki Kararın 1. maddesinin birinci fıkrasının (d) bendinin (1) numaralı alt bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir:
“1) Döviz tevdiat hesaplarına yürütülen faizlerden ve katılım bankalarınca döviz katılma hesaplarına ödenen kâr paylarından;
i) Vadesiz ve ihbarlı hesaplar ile 1 yıla kadar (1 yıl dahil) vadeli hesaplarda % 20
ii) 1 yıldan uzun vadeli hesaplarda % 18”

Döviz birikiminde tarihi rekor kırılmıştı

Geçen haftalarda medyada, Türk halkının döviz birikimini seçime doğru giderek arttırdığı yönünde haberler yer almıştı. Şubat ayının son haftasında vatandaşların ve şirketlerin bankadaki döviz birikimlerinin 171 milyar dolara çıktığı, bunun cumhuriyet tarihinin rekoru olduğu belirtilmişti. Ayrıca ülkede döviz birikimlerinin, dolaşımdaki ve bankalardaki paranın yarısına yaklaştığı vurgulanmıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin