Van, Mardin ve Diyarbakır Belediye başkanları görevden alındı iddiası

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ve Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan’ın görevden alındığı iddia edildi.

İçişleri Bakanlığı’ndan henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Gazete Fersude’den Newal Bulut, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı’ya iddiaları sordu.

Gece saatlerinde bir tebliğ yapılmayacağını ifade eden Mızraklı, “Teyit ettirebileceğimiz bir yer yok. Önceden basına sızdırma alışkanlıkları hep var. Bu yolla bizim reflekslerimizi ölçmeye çalışıyorlar. Durumu takip edeceğiz. Bu tamamen bir hukuksuzluktur” dedi.

Hükümetin hukuk dışı durumlardan uzaklaşması gerektiği görüşünü dile getiren Mızraklı, “Bu kararı taşıyabileceğimiz hukuk merci ne ise o merci ve kamuoyu vicdanında tartışılması gerekiyor. Türkiye’nin siyaset ortamının bu yeni bir darbe durumunu tartışması gerekiyor” dedi.

“Diyarbakır genelinde hareketlilik var”

Ortadoğu News’e de konuşan Mızraklı, “Diyarbakır genelinde bir hareketlilik var. Ev baskınları ve gözaltılar var ama bununla ilgili bize ulaşan bir bilgi yok” ifadelerini kullandı.

Şehirde bazı Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) üyelerinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Görevden alındığı iddia edilen HDP’li Mızraklı yüzde 62.93, HDP’li Ertan yüzde 53.83, HDP’li Türk yüzde 56.24 oyla 31 Mart 2019’daki yerel seçimde başkan seçilmişlerdi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin