Vakıfbank kart borcu kampanyasına başvuran KHK’lı müşterisini geri çevirdi

Vakıfbank’ın kredi kartı borcunu yapılandırmak için başvuran bir müşterisini daha önce kanun hükmünde kararnameyle (KHK) kamu görevinden ihraç edildiği gerekçesiyle geri çevirdiği belirtildi. Durumu HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu Twitter’dan duyurdu.

15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminden beş gün sonra 20 Temmuz 2016’da ilan edilen OHAL kapsamında çıkarılan KHK’larla çok sayıda kuruluş kapatılmış, yine binlerce kişi kamu kurumlarından ihraç edilmişti. Araştırmaya göre KHK mağdurlarının yüzde 95’inin en büyük sorunu ekonomik sıkıntı.

Erdoğan açıklamıştı

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları doğrultusunda kredi kartı borçlarının tek çatı altında toplanarak borcu olanların Ziraat Bankası’ndan alacağı krediyle borcunu kapatabileceği bir uygulamayı yürürlüğe konmuştu. Daha sonra Vakıfbank da aynı uygulamayı kendi müşterilerine dönük olarak başlatmıştı.

Vakıfbank bireysel kredi kartına borcu olan müşterilerine, aylık yüzde 1.10 faiz oranıyla 24 aya, aylık yüzde 1.20 faiz oranıyla da 60 aya kadar vadelerle borç vermeyi vaat etmişti.

Borç en az 103 milyar TL

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi verilerine göre ağustos ayı itibarıiyle yaklaşık 25.4 milyon kişinin kredi kartı var. Toplamda 61.7 milyon bireysel kredi kartı bulunuyor. Bunların 55.5 milyonu fiziksel.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun son raporuna göre kredi kartı borcu miktarı geçen senenin aralık ayına göre yüzde 15 artarak 103 milyar TL seviyesine ulaştı. En az 684 bin kişi kredi kartı borcunu ödeyemez durumda.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin