Bu uydu, uçaklara türbülans uyarısı yapacak

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA), pilotları türbülans konusunda önceden uyaracak yeni bir uydunun fırlatıldığını açıkladı. Yapılan duyuruda daha hızlı türbülans alarmı vermesi beklenen uydunun, bulut dalgalarının net görüntülerini yayınlayacağı belirtildi.

NOAA’dan yapılan açıklamada, Sabit Harekat Çevre Uydusu’nun, kasırga, hortum, sel, volkanik kül bulutu, yangın, gök gürültülü sağanak ve güneş patlamasını daha hızlı tespit ettiği, dünyanın en gelişmiş hava durumu uydusu olarak nitelendirildiği kaydedildi.

Uydunun, iki haftada 35 bin 900 kilometrede yörüngeye oturması ve bir yılda faaliyete geçmesi planlanıyor NOAA’ya göre bir milyon dolar değerindeki uydu, gökyüzünü daha önceki versiyonlarına göre beş kat daha hızlı tarıyor ve görsel çözünürlüğü dört kat daha iyi. Uydunun, her 15 dakikada bir kuzey yarımkürenin, her 5 dakikada bir de Amerika kıtasının tam görselini sağlaması hedefleniyor. Ayrıca özel fırtına bölgeleri her 30 saniyede bir güncellenecek. Havayolları yetkilileri ve pilotlar, 2017’nin ikinci yarısında faaliyete geçecek uydudan faydalanabilecek.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin