Üst düzey örgüt yönetici iddiasıyla 18 yaşında polis kurşunuyla öldü: Şüpheler devam ediyor

İstanbul Küçükçekmece’de polis kurşunuyla hayatını kaybeden 18 yaşındaki Sıla Abalay, Ardahan’ın Damal ilçesinde toprağa verildi. Cuma akşamı DHKP-C’ye yönelik olduğu öne sürelen operasyon sırasında hayatını kaybeden Abalay’ın ölümüne yönelik şüpheler devam ediyor.

Ev mühürle kapatıldı

Birgün’ün haberine göre, operasyon yapılan dairenin kapısı mühürlenerek kapatıldı. Bina sakinleri operasyon sırasında yaşananları anlattı. Aynı apartmanda oturan Aylin Turan, gece yoğun silah sesleri duyulduğunu, bu nedenle korktuklarını ve daha sonra olayın detaylarını haberlerden öğrendiğini söyledi. Bir başka bina sakini ise operasyonun yapıldığı daireye yaklaşık 15 gün önce taşınıldığını ancak taşınan kişileri tanımadıklarını ve daha önce görmediğini söyledi.

‘Üstdüzey yönetici’ iddiası

Hükümete yakın medya, Abalay’ın örgütün üst düzey yöneticisi olduğu yönünde haberlere yer verirken, olayla ilgili bazı şüpheler oluştu. Abalay’ın kaldığı ev savcılık tarafından mühürlendi. Olay yerinde inceleme yapmak isteyen avukatlar, daha önce böyle bir uygulamayla karşılaşmadıklarını belirttiler ve şunu söylediler; “İnceleme yapıldıktan sonra ev sahiplerine teslim edilir, mühürlenmez.”

Operasyon sırasında yoğun çatışma yaşandığı belirtiliyor. Ancak yine avukatlardan edinilen bilgiler bu konuda bir çelişki olduğunu gösteriyor. Çünkü mahalle sakinleri ve komşular, herhangi bir çatışma sesi duymadıklarını aktarıyor.

Operasyonda gözaltına alınan 2 şüpheli Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirildi. 2 şüpheli daha sonra Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne götürüldü.

Memleketinde defnedildi

İstanbul Adli Tıp Kurumu’nda dün sabah otopsi işlemleri tamamlanan Sıla Abalay’ın cenazesi, ailesine teslim edildi. Bugün saat 14.00’te Ardahan’ın Damal ilçesine bağlı Aşağıgündeş Ata Mahallesi’ne, içinde anne ve babasının da bulunduğu midibüsle getirilen Abalay’ın cenazesi, cemevine götürüldü. Cenaze namazının ardından toprağa verildi.

Tören sonrası Abalay’ın mezarı başında çıkan olaylardan dolayı 5 kişi gözaltına alındı.

 

1 YORUM

  1. Genç bir kız; henüz 18 yaşında. İddia örgüt yöneticiliği. Hem de öyle böyle değil, “üst düzey örgüt yöneticiliği”. Hem de öyle böyle basit bir örgüt de değil, THKP-C gibi başbelası bir örgütün üstdüzey yöneticisi. Eğer evinizde 18 yaşında kızınız varsa bu bilgiler bile “şüphe” için yeterlidir. “Polise silah çekip ateş ettiler” denilse daha mantıklı karşılanabilecek bir ölümü tamamen şüpheli hale getirmişler…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin